"הדם על ידי אסד ושותפיו". אובמה (צילום: רויטרס)
משבש לטראמפ את התכניות. אובמה | צילום: רויטרס

אובמה מעביר מסר - כשהעזיבה כבר באופק: הנשיא האמריקני ברק אובמה, שיוחלף בעוד כחודשיים וחצי על ידי דונלד טראמפ, אישר היום (שישי) חוק משמעותי - שימנע ממחליפו לפגוע בשירותי בריאות לנשים. החוק מבטיח את פעילות מרכזי ארגון "Planned Parenthood" - הורות מתוכננת - וקובע כי לא ניתן לבטל לגוף זה את המימון על בסיס החלטה פוליטית בלבד.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הארגון, שפועל ללא כוונת רווח, מעניק בריאות ושירותי מניעת הריון לנשים - שרובן מהעשירונים התחתונים בארה"ב. אובמה בעבר הביע את תמיכתו בארגון שמספק בדיקות רפואיות, אמצעי מניעה והפלות (ברוב המקרים על חשבון הנשים עצמן).

הארגונים מספקים גם בדיקות מפני סרטן וזיהומים המועברים דרך מגע מיני. אובמה הצהיר כי הניסיונות להגביל את הנגישות להפלות מייצגות מאמץ "להחזיר את השעון" ולפגוע בקדמה, והצעד הנוכחי נועד להגן באופן קבוע על הארגון שמאפשר לנשים גישה לאמצעי מניעה והפלות.

טראמפ ואובמה, אתמול
טראמפ ואובמה, אתמול | צילום:

הצעד למעשה מונע ממדינות בתוך ארה"ב לעצור את המימון לארגון ולגופים דומים, כפי שאיים בעבר טראמפ. החוק מציין כי המימון ייעצר רק אם היכולת של הארגון לספק שירותים "לא תהיה אפקטיבית", ולא על רקע ההתנגדות הפוליטית להפלות.

ב-11 מדינות עד כה פעלו הפוליטיקאים לחסום את המימון לארגון בשל התנגדות להפלות, בעוד טראמפ גינה במהלך המרוץ את ההפלות ש"תולשות את התינוק מרחם אמו".