טרור מכוון או טירוף רגעי? חקירת ה-FBI בנוגע להתרסקות המטוס הקל בקונטיקט בארצות הברית, בה נפצעו ארבעה בני אדם, נמשכת - ומתחזק החשד כי פיראס פרייטך, תלמיד הטיסה מירדן שנהרג, הוא שגרם בכוונה להתרסקות. בכלי תקשורת שונים בארה"ב מפרסמים הערב (רביעי) מספר עובדות אודותיו. הרשויות דיווחו כי המטוס "זז בחדות", ועדיין נבדק מה גרם להתנהגותו של הצעיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

פרייטך נכנס לתוך גבולות ארה"ב בשנת 2012, עם ויזה זמנית לצורך לימודי טיסה. הוא החזיק ברישיון לטוס במטוס חד מנועי. דקות לפני ההתרסקות, לפי עדותו של מורה התעופה שנפצע קשה, בין השניים התגלע ויכוח, שבו אמר התלמיד כי אינו רוצה להטיס יותר את המטוס - מסיבה שטרם התבררה.

לאחר ההתרסקות, עם תחילתה של החקירה, פשטו כוחות המשטרה וה-FBI על דירתו של פרייטך, שם הוא התגורר עם שלושה סטודנטים ממוצא זר - כולם סטודנטים לטיסה. בחיפוש, לדברי המשטרה, לא נמצאו עדויות לפעילות טרור. מושל קונטיקט דנאל מאלוי אמר כי "כאומה, עלינו להסתגל למציאות חדשה, אך לא לקפוץ למסקנות לפני סיום החקירה".

זירת ההתרסקות בקונטיקט (צילום: רויטרס)
חשד לטרור | צילום: רויטרס

ניסיון לפגוע ב"תשתית חיונית?"

ההתרסקות התרחשה בסמוך למשרדי קבלן של משרד ההגנה האמריקני, שהוגדר על ידי המשטרה כ"תשתית חיונית". במקום מיוצרים מנועי מטוסים עבור התעשייה הצבאית והאזרחית. הסמיכות של ההתרסקות למקום היא הסיבה לכך שגם הבולשת מעורבת בחקירה.

מטוס הפייפר PA-34 בעל שני המנועים המריא מבית הספר לתעופה בביינרד, לא רחוק ממקום ההתרסקות, שהתרחשה בעת שהמטוס היה בדרכו לנחיתה. אז פגע כלי הטיס בעמוד ועלה בלהבות. דובר משטרת הרטפורד ג'ושוע ליטווין הסביר כי למטוס היו שני לוחות בקרה, וכי כעת לא ברור איזה מהם היה בפעולה: זה של התלמיד או זה של המורה. לדברי ליטווין, כל אחד מהשניים יכול היה לקחת שליטה על המטוס.

"נס שלא נפגעו או נהרגו אנשים נוספים"

באירוע נפצעו שני בני אדם שהיו על הקרקע בנוסף לטייס. פרייטך נהרג בהתרסקות. הטייס, המורה, אריאן פרבאלה, פונה לבית החולים כשהוא סובל מפציעות קשות. מיד לאחר האירוע עלתה הסברה כי לא מדובר בתאונה שגרמה להתרסקות, אך כעת נחקר ב-FBI גם החשד שמדובר בפעולת טרור. עוד עלה מהדיווחים בכלי התקשורת השונים כי הטייס הוא שטען לראשונה כי לא הייתה זו תאונה.

שני האנשים ששהו על הקרקע ונפצעו באירוע לא סבלו מפציעות מסכנות חיים. לדברי מפקד משטרת הרטפורד טימות'י ג'ורגנס אמר כי "זהו נס שלא נפגעו או נהרגו אנשים נוספים, מדובר באזור מאד עמוס בשעה זו של היום". בשל ההתרסקות, שפירקה את המטוס לגורמיו, נעקרו ממקומם עמודי טלפון במקום.