המשבר מחריף. פוטין ואובמה
רוסיה: "הסנקציות משמידות היחסים" | צילום: רויטרס

המתיחות בין ארצות הברית לרוסיה מגיעה לשיא חדש: הבית הלבן הטיל אמש (חמישי) סנקציות על ממשל פוטין והודיע על גירושם של 35 דיפלומטים רוסים בתוך 72 שעות, כמו גם על סגירת שני מתחמי מודיעין רוסיים בניו-יורק ובמרילנד. במוסקבה לא משתהים ומזהירים: "הסנקציות הללו משמידות את היחסים בין המדינות. הנשיא פוטין יורה על תגובה הולמת". בכיר במשרד החוץ רוסי אף כינה את המהלך כ"פרפורי גסיסה של גוויות פוליטיות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

דימיטרי פסקוב, דוברו של נשיא רוסיה ולדימין פוטין, מסר כי "מצער שוושינגטון ממשיכה בדרך ההרסנית הזו" וכי במוסקבה מאמינים שהמהלך האחרון של ממשל אובמה "משמיד את היחסים". בינתיים, ברוסיה מתחילים להגיב לסנקציות ורשת CNN דיווחה כי הקרמלין הורה על סגירת בית ספר אמריקני במוסקבה.

בתוך כך, נשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ התייחס לראשונה לגירוש הדיפלומטים ולמשבר עם רוסיה. בתגובה רשמית שפרסם טראמפ אמר כי "הגיע הזמן שנמשיך הלאה לדברים גדולים וטובים יותר. עם זאת, למען האינטרס של המדינה ושל העם הנפלא שלנו אפגש בשבוע הבא עם ראשי קהילת המודיעין כדי להתעדכן במצב".

הערב צייצה שגרירות רוסיה בלונדון בטוויטר תמונה של ברווז עם הכיתוב "צולע". "הנשיא אובמה מגרש 35 דיפלומטים בדז'ה וו למלחמה הקרה", נכתב. "כולם כולל העם האמריקני ישמחו לראות את הסוף של הממשל חסר האונים הזה".

"ברווז צולע" | צילום: טוויטר

נוסף על גירוש הדיפלומטים, הוחלט לסגור שני מתחמים מודיעיניים רוסיים של שירות הביטחון הפדרלי (FSB) ושירות המודיעין הרוסי (GRU) במרילנד ובניו-יורק. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר הערב כי הצעד "הכרחי ומהווה תגובה הולמת לפעולות של רוסיה. כל אמריקני צריך להיזהר מהפעולות הללו. הן הובלו על-ידי הדרגים הבכירים ביותר בממשל הרוסי". הנשיא האמריקני הוסיף כי הצעד הנוכחי "אינו האחרון".

בעבר העריכו ב-CIA כי רוסיה התערבה בבחירות לנשיאות ארה"ב וסייעה לדונלד טראמפ לנצח בבחירות. לדברי גורמים רשמיים, החקירה שביצע ה-CIA מעלה לא רק שרוסיה ניסתה לחבל בהליך הדמוקרטי בארה"ב ולערער את אמון אזרחי ארה"ב בדמוקרטיה האמריקנית, אלא גם ניסתה לעזור באופן אקטיבי למועמד הרפובליקני לכבוש את הבית הלבן.

לפי ממצאי החקירה, סוכנויות המודיעין זיהו אנשים הקשורים לממשלת רוסיה שהעבירו לאתר "ויקיליקס" אלפי תכנים מתוך מיילים פרוצים, בהם התכתבויות של בכירים בוועדה הדמוקרטית הלאומית ושל יו"ר מטה הבחירות של הילרי קלינטון ג'ון פודסטה.

"הערכת קהילת המודיעין היא שרוסיה העדיפה מועמד אחד על פני השני בבחירות לנשיאות, ועזרה לטראמפ להיבחר", אמר גורם בכיר בתדרוך לסנאטורים. "זהו הקונצנזוס בקרב החוקרים", הוסיף. אנשי הסוכנות אף הוסיפו בשיחה כי "די ברור" שהיבחרותו של טראמפ לנשיאות ארה"ב היא אינטרס רוסי.

_OBJ

מטה טראמפ: "הגיע הזמן לעבור הלאה"

אמש הורה נשיא ארה"ב ברק אובמה על בדיקה מקיפה של הטענות לפריצות סייבר במהלך הבחירות האחרונות לנשיאות. עם זאת, צוות המעבר של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ דחה את מסקנות החקירה של ה-CIA שהתבצעה עד עתה, ובהודעה קצרה לתקשורת תקף את אנשי קהיליית המודיעין האמריקנית.

"האנשים הללו הם בדיוק אותם אנשים שאמרו שלסאדם חוסיין יש נשק להשמדה המונית. הבחירות הסתיימו לפני זמן רב באחד מהניצחונות האלקטורליים הגדולים בהיסטוריה. הגיע הזמן לעבור הלאה ו'להפוך את אמריקה לגדולה שוב'", נאמר בהודעה.