טראמפ מתחיל לקיים הבטחות בחירות? (צילום: רויטרס)
מקווים למעבר חלק. טראמפ | צילום: רויטרס

עשרה ימים לאחר שנבחר לנשיאות ארצות הברית, דונלד טראמפ צפוי לקבל היום (שישי) את התדריך הראשון ממשרד ההגנה האמריקני והפנטגון. צוות המעבר שהקים טראמפ עד כניסתו לתפקיד ייכנס כבר היום למשרדו החדש בפנטגון.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"נציגים מצוות המעבר של הנשיא הנבחר יצרו קשר עם המחלקה, אנחנו מצפים לתדרוך ראשון ביום שישי", אמר פיטר קוק, דובר הפנטגון. "כמו ששר ההגנה אש קרטר אמר, אנחנו נעשה הכול כדי לעזור למעבר חלק ויעיל ככל הניתן".

טראמפ צפוי להיחשף לסודות הכמוסים ביותר של הצבא והמודיעין האמריקני. בתוך כך, גורמים בתוך מערכת הביטחון וגופי המודיעין האמריקנים מזהירים כי טראמפ לא יידע כיצד לתפעל את מערכת המודיעין הסבוכה. "טראמפ מראה הרבה כעס ומרבה להאשים אנשים", הסביר הגנרל היידן מחיל האוויר האמריקני. "זה מוזר מאוד בקרב אנשי מודיעין".

יהיה אחראי על הגרעין. החמקן המפציץ האמרי (צילום: רויטרס)
יהיה אחראי על הגרעין. החמקן המפציץ האמרי | צילום: רויטרס

צוות המעבר שבנה טראמפ לאחר בחירתו הונהג על ידי מושל ניו ג'רזי לשעבר ואחד התומכים הבולטים שלו כריס כריסטי אך הוחלף על ידי סגן הנשיא מייק פנס. על פי מקורות בארצות הברית טראמפ החליט לחלק את צוות המעבר שלו בנושא הביטחון לשניים - הגנה, וביטחון לאומי.

בורסת ההימורים בארצות הברית גועשת ושמות רבים מועלים כהצעה לתפקידים שונים בבית הלבן. בנתיים נראה כי הגנרל מייקל פלין, מי שהיה בעבר כמפקד חטיבת המודיעין הצבאי, ימונה לתפקיד היועץ לביטחון לאומי.

ישתפו פעולה? טראמפ ורומני (צילום: רויטרס)
ישתפו פעולה? טראמפ ורומני | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הנבחר דונלד טראמפ שוקל למנות את מיט רומני, המועמד הרפובליקני לנשיאות בשנת 2012, לתפקיד שר החוץ שלו, כך סיפר אמש לרשת CNN מקור בכיר במפלגה הרפובליקנית. השניים צפויים להיפגש ביום ראשון על מנת לדון בצעדים הנדרשים של הממשל החדש, וכן בתפקיד אפשרי לרומני בקבינט של טראמפ.

הפגישה בין השניים מגיעה לאחר סדרת פגישות שקיים טראמפ בימים האחרונים עם בכירים במפלגה הרפובליקנית שלא תמכו במועמדות שלו. המהלך מגיע כחלק מניסיון דו-צדדי לאחות את השסעים ולאחד את המפלגה שכעת צפויה לשלוט בשלושת המוסדות השלטוניים המרכזיים: הבית הלבן, הסנאט ובית הנבחרים.

מינויו של רומני, מושל מדינת מסצ'וסטס לשעבר, צפוי להיות שינוי כיוון משמעותי ביחסים בין השניים. אמנם טראמפ תמך במועמדותו של רומני במרוץ לבית הלבן לפני ארבע שנים, אך רומני נחשב לאחד ממבקריו הבולטים של טראמפ במהלך הקמפיין לנשיאות. במספר פעמים טען רומני כי טראמפ אינו מתאים לכהן כנשיא וכמפקד הצבא, ואף כינה אותו "מזויף" בנאום חריף שנשא בחודש מרץ האחרון.