אחרי שהכפישו זה את זה במערכת בחירות סוערת במיוחד, נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ הגיע הערב (חמישי) לבית הלבן לפגישה ראשונה עם הנשיא המכהן ברק אובמה. הפגישה מהווה יריית פתיחה להליך העברת השלטון לאחר הבחירות בארצות הברית, לקראת סיום תפקידו של אובמה בחודש ינואר הקרוב. "היתה פגישה מצוינת, נעשה הכל כדי שתצליח", אמר אובמה בתום הפגישה לטראמפ. במקביל, הגברת הראשונה מישל אובמה נפגשה עם מלניה טראמפ, רעייתו של המועמד המנצח. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הייתה לי ההזדמנות לקיים שיחה עם הנשיא הנבחר", אמר אובמה לאחר צילום משותף ראשון בבית הלבן. "השיחה הייתה רחבת היקף, דיברנו על חלק מהסוגיות הארגוניות שקשורות לבית הלבן כמו מדיניות חוץ ונושאים הקשורים למדיניות פנים. כפי שאמרתי אמש, העדיפות הראשונה שלי במהלך החודשיים הקרובים היא לקיים מעבר שיבטיח את הצלחתו של הנשיא הנבחר, כיוון שאם הוא יצליח - המדינה תצליח".

מנסה לכפות מדיניות? אובמה וטראמפ
"מעבר חלק". אובמה וטראמפ | צילום:

טראמפ הודה לאובמה על הכנסת האורחים ואמר כי הוא רוכש לו כבוד רב, זאת לאחר שבקמפיין הבחירות שלו טען כי הוא הנשיא הגרוע בתולדות ארה"ב. "זו היתה פגישה שהיתה אמורה להימשך כ-10 דקות, אך היא הסתיימה אחרי שעה וחצי - והיא יכלה להימשך אף יותר", ציין טראמפ. "דיברנו על הרבה סוגיות שונות, חלקן נהדרות ובחלקן יש קשיים. אני מצפה לפגישות הבאות עם הנשיא אובמה".

בפגישתם החלו השניים בחפיפה שתימשך כ-10 שבועות עד להשבעתו של טראמפ ב-20 בינואר, התאריך הרשמי לסיום כהונתו של אובמה. השניים יחלו בעבודה המשותפת, זאת לאחר שהשמיצו זה את זה במהלך מערכת הבחירות .

טראמפ ומשפחתו ברגעי ההכרזה על הזכייה (צילום: CNN)
טראמפ ומשפחתו ברגעי ההכרזה על הזכייה | צילום: CNN

החפיפה צפויה לכלול העברת סמכויות רבות ורגישות, לצד חשיפת טראמפ לחלק מהסודות הכמוסים ביותר של המעצמה החזקה בעולם, וביניהן - הסמכויות הגרעיניות. כמו כן, בימים הקרובים נציגים מסוכנויות המודיעין האמריקניות צפויים לחשוף את טראמפ לתדרוכי ביטחון לאומי וכן לחלק מהסודות השמורים ביותר של הביון האמריקני. במסגרת אותה חפיפה סודית, הנשיא הנבחר ייחשף לפרטים על מבצעי ריגול סמויים ושיטות מסווגות לאיסוף מידע, שכוללים גם אמצעי האזנה שנויים במחלוקת.

 

הפגנות ענק בערים הגדולות (צילום: רויטרס)
הפגנות נגד טראמפ | צילום: רויטרס

מלבד העניינים הצבאיים, טראמפ יקבל לידיו את הסמכות למנות את שופטי בית המשפט העליון, זאת לאחר התייעצות עם הסנאט וקבלת אישורו. סמכות זו נחשבת למשמעותית במיוחד לאור ההשפעה הרבה שתהיה לבחירת השופטים על רוח הפסיקה של הערכאה השיפוטית העליונה.

סמכות נוספת בה מחזיק הנשיא היא היכולת להטיל וטו על חקיקה. מדובר בכלי שאובמה השתמש בו לא מעט במהלך שתי הכהונות שלו, בין היתר כדי למנוע גירוש של ילדי מהגרים ויישום חוקים שיסדירו פליטת גזי חממה. עם זאת, טראמפ אינו צפוי להשתמש בכלי הזה פעמים רבות מדי משום שהמפלגה הרפובליקנית, אותה הוא מייצג, זכתה בשליטה הן בסנאט והן בבית הנבחרים.

הפגנות נגד טראמפ: לא הנשיא שלנו

בינתיים ברחבי ארצות הברית מתרחשות הפגנות נגד המועמד הנבחר. ההפגנות ברחובות מנהטן התרחבו הבוקר כשאלפי מפגינים יצאו לרחובות גם בלוס אנג'לס. המפגינים חסמו כבישים, קראו קריאות נגד הנשיא הנבחר דונלד טראמפ וצעדו כשהם אוחזים בשלטים עם הכיתוב "לא נחיה בפחד".

מאז שעות הלילה יצאו אלפים לרחובות במספר ערים, כשהבולטות בהן הן ניו יורק ולוס אנג'לס. על פי הדיווחים ברשת CNN, רוב המפגינים בלוס אנג'לס הם צעירים ממוצא לטיני, שצעדו לעבר בניין העירייה. במהלך ההפגנה הציתו חלק מהצעירים פיניאטה הנושאת את דמותו של טראמפ.