"היעדר הנהגה אמריקנית". אובמה וטראמפ (צילום: רויטרס)
יחלו היום בחפיפה. טראמפ ואובמה | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ברק אובמה צפוי לפגוש היום (חמישי) את מחליפו המיועד דונלד טראמפ לפגישה ראשונה מסוגה במסגרת הליך העברת השלטון בין השניים. במהלך הפגישה יחלו השניים בחפיפה שתימשך כ-10 שבועות עד להשבעתו של טראמפ לנשיא ב-20 בינואר. החפיפה צפויה לכלול העברת סמכויות רבות ורגישות, לצד חשיפת טראמפ לחלק מהסודות הכמוסים ביותר של המעצמה החזקה בעולם, וביניהן - הסמכויות הגרעיניות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בתור המפקד העליון של הצבא האמריקני, הנשיא הוא היחידי שבסמכותו להורות על השימוש בנשק גרעיני. ההערכות הן כי הצבא האמריקני מחזיק בכ-900 ראשי נפץ גרעיניים, שעוצמתם חזקה פי 20 מהפצצות שהוטלו על הירושימה ונגסאקי בשנת 1945. את הנשיא מלווה בכל רגע נציג מחמשת זרועות הצבא שמחזיק ב"פוטבול" - כינוי למזוודה הגרעינית שמכילה רשימה של יעדי תקיפה, בונקרים בטוחים לשהיית הנשיא, וכרטיס עם הקודים לאישור שיגור הנשק הגרעיני.

ה"פוטבול" הגרעיני, תמיד מלווה את הנשיא (צילום: רויטרס)
ה"פוטבול" הגרעיני, תמיד מלווה את הנשיא | צילום: רויטרס

לפני הפעלת נשק יום הדין, על הנשיא להתייעץ עם יועציו הצבאיים והאזרחיים בוושינגטון. אם הוא בדרכים, הוא יקושר אליהם בקו מאובטח. ההתייעצות אורכת כל זמן שהנשיא יחפוץ, אך במקרה שטילי אויב עושים את דרכם לארה"ב והנשיא חייב להורות על תגובה מיידית, הליך האישור עשוי להימשך 30 שניות בלבד.

אך לא בזה מסתכמות סמכויות הנשיא. בימים הקרובים נציגים מסוכנויות המודיעין האמריקניות צפויים לחשוף את טראמפ לתדרוכי ביטחון לאומי וכן לחלק מהסודות השמורים ביותר של הביון האמריקני. במסגרת אותה חפיפה סודית, הנשיא הנבחר צפוי להיחשף לפרטים על מבצעי ריגול סמויים ושיטות מסווגות לאיסוף מידע, שכוללים גם אמצעי האזנה שנויים במחלוקת.

הבית הלבן (צילום: UpstateNYer, חדשות)
וטו על חקיקה ומינוי שופטים | צילום: UpstateNYer, חדשות

מעבר לכך, הנשיא ממנה את שופטי בית המשפט העליון, זאת לאחר התייעצות עם הסנאט וקבלת אישורו. סמכות זו נחשבת למשמעותית במיוחד לאור ההשפעה הרבה שתהיה לבחירת השופטים על רוח הפסיקה של הערכאה השיפוטית העליונה.

האם טראמפ ימחק את מורשתו? אובמה (צילום: רויטרס)
האם טראמפ ימחק את מורשתו? אובמה | צילום: רויטרס

סמכות נוספת בה מחזיק הנשיא היא היכולת להטיל וטו על חקיקה. מדובר בכלי שאובמה השתמש בו לא מעט במהלך שתי הכהונות שלו, בין היתר כדי למנוע גירוש של ילדי מהגרים ויישום חוקים שיסדירו פליטת גזי חממה. עם זאת, טראמפ אינו צפוי להשתמש בכלי הזה פעמים רבות מדי משום שהמפלגה הרפובליקנית, אותה הוא מייצג, זכתה בשליטה הן בסנאט והן בבית הנבחרים.