מבצע הצלה בלב הים התיכון (צילום: רויטרס)
מבצע הצלה בלב הים התיכון | צילום: רויטרס

האחראי לאסון החמור ביותר בים התיכון מאז מלחמת העולם השניה יכלא: בית המשפט בעיר קטניה שבאיטליה גזר 18 שנות מאסר לקפטן ספינת המהגרים שטבעה ב-2015, שהוביל למותם של כ-700 מהגרים ופליטים - רק 28 בני אדם שרדו. "הספינה הזו הועמסה כמו הרכבות באושוויץ", אמר אחד מאנשי צוות החילוץ האיטלקים שהגיעו ראשונים למקום התאונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מוחמד עלי מאליק, הטוניסאי הואשם במעשי הרג והברחת האנשים והוגדר כאחראי לאסון. הספינה הועמסה יתר על המידה, וטבעה אל מול חופי לוב. בעת ניסיון החילוץ התנגשה הספינה עם אחת הסירות שהגיעו לנסות להציל את מאות האנשים שהיו על הספינה."הייתי שנתיים וחצי באיטליה, הבאתי לעולם ילד עם אישה איטלקית, אני רוצה להתחתן איתה ולראות את בני", אמר מאליק לבית המשפט לפני קבלת גזר הדין. "אני אומר אמת. אמרתי למשטרה את שמי האמיתי ושאני נוסע - לא הקפטן".

בנוסף לעונש המאסר, מאליק נקנס בכ-9.5 מיליארד יורו. גם אחד מעוזריו של מאליק הואשם בסיוע לשייט הרשלני ונשלח לחמש שנים בכלא וקיבל קנס זהה לזה שקיבל מאליק. 

התביעה באיטליה עבדה במשך חודשים לקראת המשפט,  ואף הגיעה לאזור בו אירעה התאונה מול חופי לוב. מאות גופות חולצו מהמים ונבדקו במשך חודשים. שני החשודים טענו במשפט שהם היו קורבנות באסון, הכחישו את מעורבותם וטענו שהיו מהגרים שהועלו לסירה הטובעת על ידי המבריחים. החוקרים הגיעו גם לניצולים שאישרו שמאליק, שחי באיטליה בעבר, היה הקפטן של הספינה וטענו שלא ידע איך להשיט סירה מסוג זה. לטענתם החובבנות של מאליק היא זו שגרמה לתאונה.

 רוב ההרוגים הגיעו מהמדינות האפריקניות - גמביה, סנגל, בנגלדש, מאלי, חוף השנהב ואתיופיה. רק 28 אנשים ניצלו בתאונה שבה הספינה- באורך 27 מטרים יצאה באפריל 2015 מחופי לוב עם יותר מ-700 בני אדם על הסיפון.