הטבח בסן ברנרדינו
מסע הירי הקטלני | צילום: טוויטר

חבר של תומכי דאע"ש שירו למוות בנכים בקליפורניה יואשם במעורבות בטבח שזיעזע את ארה"ב - כך דיווחה הערב (חמישי) סוכנות הידיעות AP. על פי הדיווח, האיש רכש את כלי הנשק ששימשו את מתקפת הטרור, שבוצעה בהשראת ארגון "המדינה האסלאמית" - וכתב האישום צפוי להיות מוגש עוד היום. לפני כשבועיים דאע"ש נטל אחריות על אירוע הירי הקטלני בסן ברנרדינו, בו נהרגו 14 בני אדם ונפצעו יותר מ-20.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שני גורמי אכיפת חוק אמרו כי האיש, אנריקה מרקז, יואשם בסיוע למתקפה - אך לא הבהירו מהם סעיפי האישום המדויקים. לדבריהם, מרקז - שכן וחבר של השניים - רכש את כלי הנשק המיוחדים עבור הרוצחים, סייד פארוק וטשפין מאליק, שנהרגו בקרב יריות עם השוטרים. כמו כן התגלה כי קיים קשר משפחתי בין מרקז לפארוק: החשוד ואחיו של פארוק נישאו לשתי אחיות שהגיעו במקור מרוסיה.

"שניים מתומכי המדינה האסלאמית ביצעו לפני כמה ימים את המתקפה בסן ברנרדינו בקליפורניה וגרמו למותם של 14 ולפציעתם של יותר מ-20, השבח לאל", נמסר בתחילת החודש בהודעה בתחנת הרדיו של הארגון "אלביאן". "לאחר מכן רדפו אחריהם במשך שעות והרגו אותם. אנו מקווים שאללה יקבלם אצלו כשהידים״, חתמו פעילי הארגון את ההודעה בתחנת הרדיו.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס באתו היום למתקפה בסן ברנדרינו ואמר כי הממשל עובד סביב השעון על מנת להבין מה המניע מאחורי הטבח במוסד השיקומי שלשום. "אנו יודעים שדאע"ש וארגונים אחרים מעודדים אנשים לבצע מתקפות טרור ולרצוח אנשים. לא נאפשר להם", אמר אובמה. "עלינו לעבוד יחד כדי למנוע מאנשים להפוך לקורבנות באירועים שכאלה. זה מטורף שאנשים יכולים להשיג נשק בכזו קלות ולהשתמש בו נגד חפים מפשע. לא נשלים עם המצב ונחיה תחת פחד מהטרור".

מבצעי הטבח. השתייכו לדאע
מבצעי הטבח. השתייכו לדאע"ש | צילום: רויטרס

המחבלת נשבעה אמונים לדאע"ש

רשת CNN האמריקנית דיווחה כי אחת ממבצעות הטבח בסן ברנרדינו ביום רביעי האחרון נשבעה אמונים לדאע"ש. לטענת הגורמים, הצהירה טשפין מאליק בפוסט בפייסבוק על נאמנות לארגון הטרור ולמנהיגו, אבו באכר אל בגדאדי. על פי שלושה גורמים רשמיים המצוטטים בדיווח, מאליק פירסמה בפייסבוק תחת שם בדוי את נאמנותה לארגון הטרור. עם זאת, הגורמים לא הסבירו כיצד הצליחו לקשר בין הפרסום ברשת החברתית לבין הרוצחת.

משפחותיהם וחבריהם של מאליק ובעלה, סייד ריזוואן פארוק, היו המומים לגלות כי הם האחראיים לטבח האכזרי בסן ברנרדינו ביום חמישי האחרון. למשפחה לא היה מושג כי בבית המשפחה, בו התגוררו גם בתם בת החצי שנה ואמו של פארוק, ישנה מעבדה לייצור פצצות ביתיות, וכי עמדותיו הקצינו עד כדי כך.

"זה פשוט לא הגיוני ששניהם יתנהגו כמו בוני וקלייד או משהו כזה", אמר עורך הדין של המשפחה, "זה מגוחך, לא מסתדר". לדבריהם, גם ביקוריו של פארוק באתרי מטווחים ונסיעותיו לערב הסעודית - בפעם הראשונה כדי לעלות לרגל למכה, ובפעם השנייה כדי להינשא למאליק - לא היוו אזהרות מפני הבאות.

זירת הטבח בסן ברנרדינו
זירת הטבח בסן ברנרדינו | צילום: רויטרס