מועצת הביטחון של האו"ם (צילום: AP)
"ישראל צריכה לשלם". ארכיון | צילום: AP

עצרת האו"ם שוב מקבלת החלטה נגד ישראל: העצרת הכללית של האו"ם הצביעה הלילה (שבת) כי על ישראל לשלם לבנון יותר מ-850 מיליון דולר פיצויים בעקבות דליפת נפט שנגרמה לטענת הלבנונים בגלל הפצצת חיל האוויר הישראלי שתקף מכלי אחסון שמן במהלך מלחמת לבנון השנייה ביולי 2006.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

170 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, בעוד 6 מדינות: ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, מיקרונזיה, איי מרשל וכמובן ישראל הצביעו נגד. שלוש מדינות נוספות נמנעו. החלטת העצרת הכללית אינה מחייבת מבחינה משפטית אבל אכן משקפת את דעת הקהל העולמית. ע"פ סוכנות הידיעות איי. פי, למרות שכתם הנפט כבר נעלם מחופי לבנון ההחלטה מתקבלת בכל שנה החל משנת 2007.

על פי ההחלטה, האסון הסביבתי נגרם כתוצאה מהפצצה של מכלי השמן שכיסו את קו החוף הלבנוני עד קו החוף הסורי. בהודעה שפרסם הארגון נכתב כי מזכ"ל האו"ם באן קי-מון "הביע דאגה חמורה מחוסר הכרה של ממשלת ישראל באחריותה לאסון ולשלם את הפיצויים" עוד הוסיף המזכ"ל כי הוא מצפה מישראל להעניק "פיצוי מהיר והולם". הארגון טוען כי מחקרים מטעמו מראים שערך הנזק שנגרם ללבנון הסתכם ב- 856 מיליון דולר בשנת 2014.

 

המשלחת הישראלית באו"ם פרסמה הצהרה בה נכתב כי ההחלטה מוטה נגד המדינה. "ישראל הגיבה מיד לאירוע כתם שמן על ידי שיתוף פעולה הדוק עם תכנית האו"ם לאיכות הסביבה, כמו גם סוכנויות אחרות של האו"ם וארגונים לא ממשלתיים, העוסקים במצב הסביבתי לאורך החוף של לבנון", נכתב בהצהרה. "החלטה זו לא משרתת שום מטרה אחרת מאשר לתרום למיסוד סדר יום אנטי-ישראלי באו"ם".

 

המשלחת הישראלית באו"ם: "ההחלטה חיה יותר שנים מכתם הנפט"

 

במשלחת הישראלית הביעו תמיהה מדוע האו"ם בחר שלא לציין כי מלחמת לבנון השנייה פרצה בעקבות חטיפתץ שלושת החיילים. "מדובר בעוד החלטה מסוג ההחלטות שאנחנו רגילים בהן באומות המאוחדות", נמסר מהמשלחת. "היא משלבת את המתכון הרגיל של היסטוריה אלטרנטיבית, מניפולציה, קיתונות של פוליטיזציה וראיה צרה של קבוצות בעלות אינטרס. ההחלטה הזו, אשר שבה ועולה מדי שנה, חיה יותר שנים מכתם הנפט עצמו שכבר הסתלק מן העולם".

 

"האו"ם מעולם לא עצר לבדוק מה עלות נזקי המלחמה בצד הישראלי", הוסיפו במשלחת. "מלחמה שמעבר לאבדות כבדות בנפש הביאה לנזק סביבתי עצום בשטחי צפון הארץ. כל זאת, מבלי להזכיר שהיא פרצה כתוצאה מפעילותו של ארגון טרור, חיזבאללה. הגיע הזמן שהאו"ם יסתכל על הסביבה שלו ויבחין בגורמים האמיתיים שמאיימים עליה".

 

שגריר לבנון באו"ם נוואף סלאם אמר כי ארצו רואה בהחלטה "כהתקדמות גדולה שמחזקת את מחויבותה של האסיפה הכללית לדין". לבנון תמשיך לגייס את כל המשאבים ולנקוט בכל האמצעים החוקיים כדי לראות שהחלטה זו מיושמת באופן מלא, וכי הפיצוי שנקבע משולם מיד", אמר.