ג'ורג' סטיניי (צילום: רויטרס)
ג'ורג' סטיניי | צילום: רויטרס

באיחור של שבעה עשורים - הצדק יוצא לאור: בשנת 1944 הוצא להורג ג'ורג' סטיניי, נער שחור בן 14 שהורשע ברצח שתי ילדות לבנות בדרום קרוליינה שבארצות הברית. אתמול (רביעי) קבע בית המשפט כי לא היה מקום להרשיעו וכי הוצאתו להורג הייתה "אי צדק משווע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

סטיניי הורשע ברצח שתי ילדות בעיר מיל, שבה הייתה קיימת הפרדה בין לבנים לשחורים. שתי הילדות, בנות 7 ו-11, הוכו למוות בראשן. החוקרים עצרו את סטיניי לאחר ששמעו מעדי ראייה שהוא נצפה ליד הילדות בשעה שקטפו פרחים.

הנער נעצר, נשפט והורשע ביום אחד בלבד, ללא אפשרות לערעור. הוא הוצא להורג בכיסא חשמלי כעבור שלושה חודשים בלבד, והפך לאדם הצעיר ביותר שהוצא להורג בארצות הברית במאה ה-20. "המהירות הבלתי נתפסת שבה נשפט, ושבה בוצע גזר הדין, היא בלתי הוגנת", כתבה השופטת בהחלטתה. "איני יכולה לחשוב על אי צדק גדול יותר".

אף אחד מהעדים לא נשאר בחיים

לאחר שנעצר הורחק ג'ורג' סטיניי מהוריו, ובהמשך אף הודה ברצח. בית המשפט פתח מחדש את התיק, ובחן את העדויות במשך כשנה, בתהליך מורכב - שכן 70 שנים לאחר המקרה חלק גדול מהעדויות שהוצגו במשפט המקורי נעלמו וכמעט כל העדים כבר אינם בין החיים.

במשפט המחודש קבעה השופטת כי סטייני הודה במעשה משום שפחד וביקש לרצות את החוקרים. בנוסף נאמר כי לא היו כל ראיות פיזיות שקשרו את הנער לרצח האכזרי.

התיק של סטיניי הוא בעיני רבים סמל לתקופה בה שחורים נשפטו בצורה בלתי הוגנת בעקבות ריבוי הלבנים במערכות אכיפת החוק. עם זאת, השופטת ציינה בהחלטה כי "הנסיבות הבלתי רגילות במקרה זה אינן חלות על רוב המקרים".