"אני מפחד כי גם היום יש נאצים בגרמניה" (צילום: רויטרס, חדשות)
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

המבצע בעזה החריף את האנטישמיות והטינה כלפי ישראל בגרמניה - כך עולה מסקר חדש שפורסם היום (חמישי). למעלה מרבע מהנשאלים טענו כי היחס של ישראל לפלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן" דומה לרדיפה הנאצית נגד יהודים במלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהסקר הדו-שנתי של שנאת הזרים שערך מכון פרידריך אברט עולה כי המגמה חל זינוק חד בעמדות שליליות נגד ישראל והיהודים בין החודשים יוני וספטמבר, בעקבות סבב העימות והלחימה ברצועת עזה וריבוי ההרוגים הפלסטינים.

18% מהנשאלים בחודש ספטמבר טענו כי היהודים "אחראים במידה מסוימת" לרדיפה שלהם - עלייה של 8% מהנתון של חודש יוני. כ-27% הסכימו בחודש ספמטבר "באופן חלקי או מלא" עם הטענה שאין הבדל בין מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים לבין הרדיפה הנאצית בזמן השואה.

עם זאת, מהסקר שנערך בקרב 1,915 גרמנים, עולים גם נתונים מעודדים יותר בטווח הארוך: עורכי הסקר טענו כי נתוני האנטישמיות ושנאת ישראל נמצאים בירידה עקבית מאז שנת 2004, בה טענו כ-51% מהנשאלים כי מדיניות ישראל דומה לזו של הנאצים. כ-20% מהנשאלים בסקר האחרון אמרו כי מדיניות ישראל הפכה את היהודים בעיניהם ל"חביבים פחות".

"הקו בין אנטישמיות לבין ביקורת מהותית נגד ישראל הולך ומטשטש", נכתב בהודעת המכון. רק שבוע לפני פרסום הסקר הזהיר שר החוץ, פרנק-וולטר שטיינמאייר, כי "שנאת היהודים" נמצאת בעלייה בגרמניה ובאירופה כולה.