מוכן להתפרק מנשק גרעיני? קים (צילום: רויטרס)
לא אהב את עלילת הסרט. קים ג'ונג און | צילום: רויטרס

סוף לריאיון:חברת סוני הודיעה בצעד חסר תקדים כי היא מבטלת את עליית הסרט "ריאיון סוף" לאקרנים. הסרט, שתוכנן במקור לעלות בשבוע הבא (25.12), לא יופץ לבתי הקולנוע בעקבות הודעתן של כמה מרשתות בתי קולנוע הגדולות בארצות הברית כי לא יקרינו את הסרט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעד הגיע בעקבות מתקפת האקרים שפגעה קשות בחברה בשבועות האחרונים, לאחר שמערכות המחשוב שלה הושבתו ומידע רגיש הכולל תסריטים, תכתובות בין בכירי החברה וטבלאות שכר של שחקנים דלף לרשת. שלשום קיבלה סוני איומים לפיהם בתי הקולנוע בהם יוקרן הסרט מהווים יעד למתקפות טרור.

בהצהרה שפרסמה סוני נכתב כי "אנו חשים צער עמוק בעקבות הניסיונות הבוטים למנוע את הפצת הסרט, ולגרום נזק לחברה, לעובדינו ולציבור האמריקני. אנו מתייצבים לצד יוצרי הסרט וזכותם להביע את דעתם באופן חופשי". החברה הביעה את אכזבתה העמוקה הנובעת מהביטול, אך מסרה כי היא "מבינה ומכבדת את חששותיהם של בתי הקולנוע".

אתמול (רביעי) הודיעו שלושת רשתות בתי הקולנוע הגדולות בארצות הברית כי הן משעות את כל ההקרנות המתוכננות לסרט "ריאיון סוף". הרקע להתנגדות העזה לסרט הקומי קשור ככל הנראה בעלילתו, העוסקת בריאיון שעורכים מנחה תכנית אירוח ומפיק עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, כאשר במרכז העלילה מזימה שרוקמות רשויות הביון האמריקניות להתנקש במנהיג.

רצינות האיום, שפורסם על ידי קבוצת האקרים המכנה עצמה "מלאכי השלום", לא ברורה בשעה זו. המחלקה לביטחון המולדת בממשל האמריקני מסרה כי "אין בידינו מידע מודיעיני אמין המעיד על כוונות טרור כנגד בתי קולנוע", אך הוסיפה כי איום זה נבדק.

צפון קוריאה היא האחראית למתקפה

משלחת צפון קוריאנית תשתתף באולימפיאדה? (צילום: רויטרס)
נמצאה האחראית לתקיפה. מצעד צבאי בפיונגיא | צילום: רויטרס


חוקרים אמריקנים הודיעו כי צפון קוריאה, הידועה במדיניותה התוקפנית, היא שעומדת באופן ודאי מאחורי מתקפת ההאקרים על סוני וכינו אותה "מתקפה שמומנה על ידי ממשלת צפון קוריאה". חשדות לא מבוססים התמקדו עד כה בצפון קוריאה, שפרסמה בעבר אזהרה בנוגע לסרט, אך רק כעת הוכח מעל לכל ספק כי היא זו שאחראית למתקפה.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר בתגובה לאיומים: "מתקפות ההאקרים הן עניין רציני ואנו מתייחסים אליו ככזה וחוקרים אותו. אם תהיה סיבה להזהיר את הציבור נעשה זאת, אך בינתיים אני מציע לכל האזרחים ללכת לקולנוע ולצפות בסרטים".

דוברת מטעם חברת סוני הצהירה כי לא מתוכנן מועד הקרנה חלופי לסרט, או הפצה שלו בשירותי צפייה על פי דרישה (VOD), ולפיכך הסרט ייגנז כליל בצעד יוצא דופן.