משמרות המהפכה
משמרות המהפכה | צילום: רויטרס, חדשות

עשרות שנים אחרי - מה עלה בגורל הדיפלומטיים האירנים שנעלמו? 37 שנים עברו מהיעלמותם של ארבעה דיפלומטים אירנים במהלך מלחמת האזרחים בלבנון בשנת 1982, והיום (שישי), ביום השנה לציון ההיעלמות, טוענים גורמים באירן כי הם נחטפו על ידי משתפי פעולה עם ישראל נמצאים בבתי הכלא בארץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהצהרה שמסר משרד החוץ האירני לסוכנות הידיעות המקומית נכתב כי "ארבעת הדיפלומטיים נחטפו על ידי שכירי חרב של המשטר הציוני במחסום בצפון לבנון ועדי ראייה טענו אז שהם הועברו לשטחים הכבושים". בהצהרה נמסר כי הארבעה עדיין חיים וכלואים בבתי הכלא בישראל.

מסוכנות הידיעות האירנית נמסר כי בשל כיבושה של לבנון על ידי ישראל באותן השנים, טהרן רואה ב"משטר הציוני" ובארצות הברית כאחראיות פוליטית ומשפטית לפעולת הטרור, כהגדרתם.

כוחות צה
כוחות צה"ל נכנסים ללבנון, 1982 | צילום: פלאש 90 - יוסי זמיר, חדשות"לרוע המזל, למרות שעברו הרבה שנים מאז מעשה הטרור, הקהילה הבינלאומית וארגוני זכויות האדם לא פעלו נגד הפשע של המשטר הציוני", נכתב בהצהרה. "המשטר הציוני ממשיך בהפרת החוקים הבינלאומיים בתמיכת ארצות הברית".

משרד החוץ של אירן בירך את לבנון על שיתוף הפעולה ומאמציה לחקור מה עלה בגורלם של ארבעת הדיפלומטיים. במהלך השנים פנו הלבנונים לגופים הבינלאומיים כמו האו"ם והצלב האדום כדי שיסייעו באיתור הדיפלומטיים האירנים.