סוחוי 57 (ארכיון)
סוחוי 57 (ארכיון) | צילום: חדשות

רעידת אדמה בעולם התעופה הצבאית: רוסיה מודה שפרויקט הדגל שלה בשנים האחרונות - מטוס החמקן החדש - תקוע. המטוס מהדור החמישי שתוכנן להיות המענה הרוסי למטוסי החמקן האמריקניים כבר המריא לטיסות מבצעיות ראשונות ואפילו פעל בסוריה, אבל כעת נראה - שהסוחוי 57 - לא ממריא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

סגן שר ההגנה הרוסי יורי בוריסוב, הודה במהלך הופעה בטלוויזיה הרוסית כי הייצור הסדרתי של החמקן החדש אינו הגיוני בשלב זה. הדברים נאמרו על רקע שורה ארוכה של בעיות שמעכבות את כניסתו לשירות. בין היתר ישנן בעיות בפיתוח המנועים, בעיות תוכנה ואוויוניקה וכן בעיה בהתאמת חימוש ייעודי.

"המטוס הוכיח שהוא טוב מאוד, כולל בסוריה, שם הוא אישר את יכולותיו ויכולות הלחימה שלו", אמר בוריסוב. "אבל התגלו מספיק בעיות שמאטות את יכולת ההצטיידות בו".

בחיל האוויר הרוסי טסים כעת 10 מטוסי סוחוי 57 ובעוד שנתיים היו אמורים להיכנס לשירות 12 מטוסים נוספים. גם עלויות הפיתוח של המטוס האמירו מעבר לתוכניות: אם תכננו בתעשייה הצבאית הרוסית להציג תג מחיר של 50 מיליון דולר ליחידה (לשם השוואה F-35 אמריקני עולה 90 מיליון דולר) כעת נראה שהמחיר הוכפל בשל הקשיים הטכנולוגיים.

הסוחוי 57 הוא מטוס קרב חד מושבי, דו מנועי בעל תכונות חמקניות. טיסת הבכורה של המטוס המתקדם התקיימה בשנת 2010 כשהתכנון הרוסי היה שישמשו כמחליף למטוסי הדור הרביעי: המיג 29 והסוחוי 27.

רק באחרונה ביצעו הרוסים סדרת ניסויי ירי של טילי שיוט ופצצות גרעין מהמטוס החדש. תוצאות הניסויים לא פורסמו מעולם. עם זאת מתברר שטיל השיוט גדול מדי ואינו נכנס לבטן המטוס, מה שפוגע ביכולות החמקנות שלו בצורה משמעותית.