התושבים נערכים לסופה, טקסס
התושבים נערכים לסופה, טקסס | צילום: רויטרס

חשש מאסון גדול: הסופה "הארווי" הכתה הלילה (שישי) בחופי טקסס. הסופה סווגה בדרגה 4 - כשהמשמעות היא רוחות במהירות של 215 קמ"ש ומעלה. עקב כך, התריע מנהל הסוכנות הפדרלית למקרי חירום, ברוק לונג, כי "טקסס עומדת בפני אסון משמעותי", טראמפ הכריז על "מצב אסון".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההוריקן פגע ביבשה בין הערים פורט ארנסס לפורט או'קונור, צפונית לעיר קורפוס כריסטי, והוא צפוי להוריד 90 סנטימטרים של גשם בחופי טקסס ולואיזיאנה. הסופה נמצאת כעת במרחק של 45 קילומטרים מהעיר קורפוס כריסטי, בה מתגוררים 320,000 בני אדם. לפי שעה כבר נותק החשמל בחלק מהבתים בעיר ובערים השכנות.

הסופה הארווי מהחלל
"טקסס עומדת בפני אסון משמעותי" | צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז על "מצב אסון" בטקסס, כשהוריקן "הארווי" עושה דרכו לחופי המדינה. הנשיא אמר בטוויטר כי חתם על ההצהרה לבקשתו של המושל והסביר כי המעשה: "משחרר את כל כוח הסיוע הממשלתי".

על פי ההערכות, השילוב של גשמים עזים והרוחות החזקות עלול לגרום לכך ששטחים רחבים בדרום טקסס לא יהיו ראויים למגורים למשך שבועות ואף חודשים - כך התריעו הערב גורמים בשירות המטאורולוגי ביוסטון. עוד הזהירו כי "הארווי" צפויה להיות הסופה החזקה ביותר שתפקוד את ארצות הברית מאז הכה ההוריקן "קתרינה" בשנת 2005 שגבה את חייהם של לפחות 1,836 בני אדם.

במרכז הלאומי להוריקנים בארה"ב אמרו כי הסופה צפויה להביא עמה גשמים עזים עם משקעים של כ-90 סנטימטר, גלים הרסניים ומי שיטפונות שיכולים להגיע לגובה של כארבעה מטרים מעל גובה האדמה. תושבים שגרים באזורים הקרובים לחוף נקראו להתפנות מבתיהם. העיר הקרובה ביותר לסופה כעת היא קורפוס כריסטי, טקסס, שם כבר התחילו להרשם נזקים מפגעי מזג האוויר.

חשש מנזקי הצפות
קורפוס כריסטי, טקסס | צילום: רויטרס

עשרות עיירות וערים הסמוכות למפרץ מקסיקו הכריזו על פינוי כללי לקראת בואה של הסופה, שצפויה להשפיע על כמיליון וחצי בני אדם המתגוררים באזור בו היא אמורה לפגוע. 16 מיליון נוספים מצויים מצויים באזור בו הסכנה היא מפני "סופה טרופית". בחלק גדול ממרכזי הקניות בטקסס סיפרו על הסתערות המונית של הציבור שמצטייד במצרכים שיזדקק להם בשעות הארוכות בהן יאלץ להיות במחסה.

נערכים לסופה בטקסס ולואיזיאנה
נערכים לסופה בטקסס ולואיזיאנה | צילום: רויטרס

מושל טקסס גרג אבוט ביקש להפעיל 700 חברי המשמר הלאומי ומספר מחוזות וערים חייבו את התושבים להתפנות. מדינת לואיזיאינה הכריזה על מצב חירום לאור אזהרות המומחים כי הסופה מסכנת חיים. "מי שעדיין לא התפנה שימהר לעשות זאת", נכתב באתר האינטרנט של העיר פורטלנד בטקסס.

"אני רועדת מפחד", אמרה לרשת CNN תושבת קורפוס קריסיטי, שחיכתה עם שתי בנותיה לעלות על האוטובוס שייקח אותן מחוץ לעיר. "בשביל הילדים אני מנסה להיות חזקה". התושבים נערכים בהתאם לסופה הקיצונית והמדפים במרכולים רבים התרוקנו. 

מדפים רוקנו במרכולים
מדפים רוקנו במרכולים | צילום: רויטרס