הסופה "אירמה" זורעת הרס - אך גם דועכת: כ-4.5 מיליון בתים ועסקים ברחבי פלורידה – ועוד כמאה אלף במדינת ג'ורג'יה – נותרו מנותקים מחשמל. עוצמת הסופה, הוגדרה בעבר כהוריקן וכעת מכונה "סופה טרופית", נחלשה אך קיים חשש לשיטפונות, נזקים והרס הרב בפלורידה - וגם במדינת ג'ורג'יה, שנערכת לפגיעה עוצמתית במהלך היום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אזהרות מפני סופות טרופיות פורסמו במזרח אלבמה ולאורך החוף בדרום קרוליינה, למרות היחלשות הסופה אירמה. ההערכה היא כי במהלך היום הסופה תגיע לדרום מערב ג'ורג'יה, בעוד הגשם שמקדים את הסערה הגיע כבר לג'ורג'יה.

לפחות 3 בני אדם איבדו את חייהם כתוצאה מפגעי מזג האוויר, כולם בקי-ווסט, בדרום מערב פלורידה - נתון נמוך בשלב זה ביחס להערכות הראשוניות. 6.5 מיליון בני אדם בדרום פלורידה, כשליש מאוכלוסיית המדינה, הונחו לפנות את בתיהם. מי שיכל נטש וברח, בעוד אלפים אחרים צבאו על דלתות המקלטים הארעיים שהוקמו במוסדות כמו בתי ספר ואצטדיונים.

ראש עיריית טמפה בפלורידה, בוב באקהורן, אמר כי העיר "לא חמקה מחמת הזעם של הסופה" - אך ציין כי המצב פחות חמור מכפי שחששו בתחילה. בריאיון לרשת MSNBC אמר "ציפינו לאגרוף בפרצוף ולבסוף חטפנו מכה, אבל מעט פחות חמורה". ראש העיר גם סיפר על קווי מתח שנפלו ופסולת רבה שמתגלגלת ברחובות.

המשטרה בפלורידה חוקרת חשד למעשי ביזה ושוד בחסות הסופה: שניים נעצרו ועוד שני חשודים עוכבו לחקירה. בתוך כך, בארה"ב פורסמה הערכה כי היקף תקציב החירום לטיפול בפגע ההוריקנים "הארווי" ו"אירמה" מוערכת ב-290 מיליארד דולרים למשך תקופה ארוכה.

הוריקן אירמה פלורידה
צילום: CNN

הרשויות בארה"ב דיווחו כי עוצמת הסופה "אירמה" מוסיפה להיחלש - ומהירות הרוחות פחתה, אך מוקד הסערה מוסיף להתקדם לאורך מישור החוף בפלורידה. עוצמתה של הסופה, שכבר אינה מוגדרת כהוריקן, ירדה בשעות האחרונות ל-1.

במהלך הלילה נעקרו עצים רבים ברחבי פלורידה ונזק רב נגרם לתשתיות: ערים רבות לאורך החוף הפכו ל"ערי רפאים" לאחר שמיליונים עזבו את המדינה והשאר נותרו מתבצרים בבתיהם. בתים רבים רעדו מעוצמת הרוחות וקיים חשש לנזקים מבניים חמורים.

הסופה נחלשה
מיליונים ללא חשמל, בתים רועדים | צילום: רויטרס

"החיבור מחדש לחשמל עלול להימשך שבועות"

מרכז ההוריקן הלאומי התריע: "זהו מצב מסכן חיים. קיים איום ממשי להצפות עצומות, בעיקר בחוף הדרום-מערבי של פלורידה". התחזית הקודרת ביותר צופה שיטפונות בגובה של כ-4.5 מטרים מעל פני הקרקע. עם זאת, המרכז הודיע כי עוצמתה של "אירמה" נחלשה לדרגה 1, וטכנית היא אינה מוגדרת כהוריקן בשלב זה.

במהלך הלילה ישנו כ-160 אלף איש במקלטים ברחבי מדינת פלורידה: גורמים מקצועיים בחברת החשמל המקומית הדגישו כי "חיבורם מחדש התושבים עלול להימשך שבועות", נטען. מפלס המים במרכזי הערים ממשיך לעלות במהירות כתוצאה מהמשקעים הרבים.

שינוי האקלים: אל גור בסרט חדש
מפלס המים ממשיך לעלות | צילום: רויטרס

מיליונים נוספים עומדים בסכנת ניתוק בעוד הסופה ממשיכה להתקדם צפון מערבה בתוך שטח המדינה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז על האזור כ"מוכה אסון". המשמעות - תושבים שרכושם ניזוק יוכלו לקבל פיצויים מהתקציב הפדרלי.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב אתמול למאמצי הסיוע שמתקיימים בפלורידה לאחר ישיבת קבינט ואמר: "כל הרשויות מתפקדות מעולה. אנחנו מתואמים עם הכוחות בשטח. 'אירמה' היא מפלצת לא קטנה". טראמפ הוסיף כי הוא מתכוון להגיע בקרוב לפלורידה בעצמו.

מנזקי ההוריקן בפלורידה
"מצב מסכן חיים" | צילום: רויטרס

לפי דיווחי רשות ההוריקנים הלאומית בארה"ב, "אירמה" הגבירה את מהירותה וצפויה להגיע לחלקיה הצפוניים של פלורידה מוקדם מהצפוי, ואף להיכנס לשטחה של מדינת ג'ורג'יה.

"אירמה" כבר תוארה כאחת הסופות העצמתיות ביותר שידע האוקיינוס האטלנטי, עם 28 הרוגים באיים הקריביים ונזקים קשים מהצפות בקובה. המומחים מעריכים כי הסופה עשויה להציף את חופי מערב פלורידה עד לגובה של כ-5 מטרים. סופות טורנדו זוהו באזור. "זהו מצב מסכן חיים", אמר מושל פלורידה ריק סקוט.