ביוון נערך מבצע חירום בניסיון לנקות זיהום של נפט שדלף ממכלית שטבעה השחירה חופים ציבוריים ובעלי חיים רבים סביב האי סלאמינה. ביוון טענו תחילה שהזיהום תחת שליטה, אך עכשיו גורמים רשמיים מגלים כי מדובר אסון אקולוגי מסוכן, שמגיע לאזורי החוף המיושבים וצובעים אותו בשחור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארבעה ימים עברו מאז שהמכלית "הגאיה זוני 2" בת ה-45 טבעה מול חופי האי סלמינה. התקשורת היוונית הזהירה מפני ההשלכות, והיום החופים נסגרו לרחצה מחשש לבריאות הציבור. "זהו אסון סביבתי חמור", אמר ראש האי איסידורה נאנו פאפאסנאסיו. "ברור שלא העריכו נכון את הסכנה לאוכלוסיה. עכשיו זרמי הים הובילו את הזיהום לחופים".

חוף פלאיו חפירו, היום (צילום: sky news)
חוף פלאיו חפירו, היום | צילום: sky news

המכלית, שמשייטת תחת דגל יוון, שקעה בגלל תנאי מזג אוויר קשים בזמן שעגנה בנמל סמוך כשעליה 2,500 טונות של נפט. רק שניים מאנשי הצוות שלה היו על הסיפון - הקפטן והמהנדס הראשי - ושניהם מואשמים עכשיו בהזנחה פושעת.

השר היווני לעניני הים והשיט קרא לסיוע בינלאומי כדי לנסות ולשאוב את הנפט המזהם, וטען שאנשיו אטמו את החור בבטן המכלית במהירות האפשרית - אך אמש מזכירו האישי הודה שהנפט ממשיך לדלוף ומאמצי האיטום נמשכים. הליך הניקוי של הזוהמה יימשך, כנראה, לפחות ארבעה חודשים, אך בעלי חיים וצמחים רבים לא ישרדו את התקופה הזו.