למה פו הדב מרגיז את הסינים (צילום: Alfredo Medellín)
למה פו הדב מרגיז את הסינים? | צילום: Alfredo Medellín

פו הדב הוא אחת מדמויות הילדים האהובות בעולם - אולם בסין כבר לא ניתן למצוא את דמותו ברשתות החברתיות. למעשה, כל מי שמעלה תמונה או אפילו מזכיר בפוסט את "Little Bear Winnie" - השם לו זכה הדב בסין - מוצא במקומו הודעה לפיה "התוכן הזה אינו חוקי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הסיבה למהלך המפתיע הינה העובדה שדמותו של הדב החביב הפכה לכזו שמייצגת את המנהיג הסיני שי ג'ינפינג. בנוסף למחיקת פוסטים, גם גיפים ומדבקות עם הדב, כוכב ספריו של א. א. מילן, הוסרו מרשת המסרונים WECHAT שבה משתמשים 889 מיליון איש במדינה. עם זאת, בסין מדגישים שבמידה שהדב מועלה בשמו האנגלי המקורי - "Winnie the Pooh" - הוא לא יוסר. "וויני הקטן והמסכן, מה הוא כבר עשה כדי לעצבן משהו?", תהה גולש.

פה וטיגר, שי ג'ינפינג וברק אובמה (צילום: Alfredo Medellín)
פה וטיגר, שי ג'ינפינג וברק אובמה | צילום: Alfredo Medellín

סוכנויות הידיעות מדווחות שהשימוש בדמותו של הדב באופן פוליטי אינה דבר מה חדש: כך, לדוגמא, משתמש אחד בשם אלפרדו מדיין צייץ כבר ב-2013 בטוויטר תמונה של פו וחברו טיגר, כשמתחתיהם תמונה של הנשיא הסיני עם הנשיא לשעבר אובמה בהתאמה.

עם זאת, חוקי הצנזורה מתהדקים לקראת הכינוס ה-19 של המפלגה הקומוניסטית השלטת שנערך פעמיים בעשור. הוועדה הלאומית של המפלגה תתכנס בסתיו הקרוב ותבחר את הדמויות שיובילו את המדינה מהמפלגה והפוליטבירו.