אנגלה מרקל (צילום: רויטרס, חדשות)
מרקל לא משנה מדיניות | צילום: רויטרס, חדשות

איך תתמודד גרמניה עם גל הטרור? קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קטעה את חופשתה וכינסה היום (חמישי) תדרוך עיתונאים דחוף בעקבות רצף האירועים החמורים על אדמת ארצה בפרט וביבשת אירופה בכללה. מרקל הדפה את הקריאות לבלום את המהגרים, שלטענת גורמים במדינתה אחראים לטרור: "לא נשנה את עקרונותינו, נמשיך להעניק מקלט לאלו שזקוקים לו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, מרקל הבהירה שהיא "לא עיוורת" לאיומים ולאירועים. לטענתה, המהגרים שמביאים את הטרור לאירופה "לועגים" לגרמניה ומכניסים שנאה מפלגת לעם. מרקל הוסיפה כי דרושים שינויים בהיערכות הביטחונית: "אנחנו צריכים מערכת טובה יותר של מידע מוקדם על איומי הקצנה".

הקנצלרית מרקל הפסיקה את חופשתה היום כדי לענות להאשמות בגרמניה ומחוץ לגרמניה שטוענות כי "מדיניות הדלת הפתוחה" שהיא מנהלת כלפי המהגרים והפליטים מאפשרת לטרוריסטים מוסלמים להשתלט על גרמניה. היא חזרה לברלין וכינסה תדרוך לעיתונאים אחרי נהרגו בגרמניה 15 בני אדם מתחילת החודש מידיהם של מהגרים מסוריה, אפגניסטן ופקיסטן.

זירת חשד לפיגוע בגרמניה, ארכיון (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע באנסבך שבגרמניה | צילום: רויטרס

"זהו מבחן לגרמניה ואירופה כולה", הוסיפה. "הטרוריסטים רוצים שנאבד את הפיקוח על הדברים שחשובים לנו , לשבור את אחדותנו ואת תחושת הקהילה הם רוצים לפגוע בדרכי חיינו, התקווה שלנו והרצון שלנו לפעול למען אלו שצריכים סיוע".

מרקל הוסיפה כי מבצעי הפיגועים "זורעים שנאה ופחד בין תרבויות, הם זורעים שנאה ופחד בין דתות , אנו עומדים נחושים נגד התופעות האלה". מרקל סירבה להצהיר האם תתמודד שוב על תפקיד הקנצלרית: "אודיע בזמן המתאים".

המתקפה ברכבת (צילום: sky news)
המתקפה ברכבת | צילום: sky news

12 בני אדם נפצעו השבוע, בהם 3 במצב קשה, בפיגוע באנסבאך, הסמוכה לנירנברג. המשטרה אישרה כי ההרוג היחיד הוא המחבל המתאבד. המחבל, אזרח סורי בן 27 שנמנע ממנו מעמד של פליט במדינה, נשא את המטען בתיק הגב שלו. הפיגוע הזה מגיע שבוע לאחר פיגוע טרור נוסף בגרמניה, כשנער בן 17 ממוצא אפגני תקף בגרזן נוסעים בתוך רכבת בעיר ורזבורג. בפיגוע נפצעו 3 בני אדם באורח קשה.

הפיגועים מצטרפים לאירועים אלימים נוספים שהתרחשו בשבועיים האחרונים, בהם התקיפה בעיר שליד שטוטגרט בדרום המדינה: השבוע תקף פליט סורי בן 21 חמוש במצ'טה אישה בהיריון ופצע שניים נוספים. זמן קצר לאחר התקיפה מתה האישה מפצעיה. לדברי המשטרה, "אין חשד כי מדובר באירוע טרור".

ביום שישי האחרון נער בן 18 ממוצא אירני ירה לכל עבר במרכז הקניות "אולימפיה" במינכן ורצח 9 בני אדם. מהחקירה עלה כי מניעיו של התוקף לא היו לאומניים אלא סבל מבעיות אישיותיות.