זירת הפיגוע והמחבל הדורס, צרפת (צילום: רשת אלג'זירה, רויטרס)
המחבל וזירת הפיגוע בניס | צילום: רשת אלג'זירה, רויטרס

חקירת המניע למתקפת הטרור הקטלנית בניס נמשכת, וטרם התברר מה הוביל להקצנתו של מוחמד לאחוויג' בוהלל, תושב ניס בן 31, שדרס למוות 84 איש ופצע עוד כ-200 לפני שחוסל. הבוקר (ראשון) נעצרו שני חשודים נוספים - גבר ואישה - לאחר שבסוף השבוע נעצרו ארבעה בני אדם בחשד שידעו או סייעו לפיגוע, בהם גרושתו של המחבל. מהחקירה עולה כי המחבל ביקר בטיילת פעמיים ביומיים שקדמו לפיגוע, ומכריו סיפרו למשטרה שהיה אדם דתי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר התייחס ראש הממשלה מנואל ואלס לחקירה ואמר כי הנהג הדורס "הפך לקיצוני תוך זמן קצר" ולכן הרשויות לא הצליחו להתחקות אחר כוונותיו הרצחניות. בכירים נוספים אמרו כי בוהלל "לא התעניין בדת עד לפני כמה חודשים ועבר שינוי מהיר וקיצוני". ואלס הוסיף והזהיר כי "מתקפות נוספות יתרחשו".

הרשויות טרם הצליחו להוכיח שלנהג הדורס היה קשר לדאע"ש או לארגוני אסלאם קיצוני, אך זהו כיוון החקירה המרכזי - במיוחד לאור לקיחת האחריות מצד ארגון הטרור. "החקירה תבסס את העובדות, אך אנחנו יודעים שהוא עבר הקצנה בחודשים האחרונים והדבר מוכיח את האופי האסלאמיסטי של המתקפה", אמר ואלס בריאיון לעיתון "דו דימאנש".

ואלס הדגיש כי דאע"ש "מספק לאנשים לא יציבים ערכה אידיאולוגית שמאפשרת להם למצוא הגיון במעשיהם, זה ככל הנראה מה שקרה בניס. תמיד אמרתי את האמת לגבי הטרור - זו מלחמה מתמשכת ויהיו עוד מתקפות. קשה לומר זאת, אבל אנשים נוספים ימותו".

במקביל נמשכת המחאה נגד הממשלה. מנהיגת הימין הקיצוני מרין לה פן קראה לשר הפנים ברנרד קזנב להתפטר ואמרה כי "בכל מקום אחר בעולם בו היו נהרגים 250 בני אדם ב-18 חודשים, השר היה מתפטר". גם השר לשעבר כריסטיאן אסטרוזי טען כי קזנב שיקר בנוגע למספר השוטרים: "החקירה תגלה את המחדלים של משרד הפנים".

"החקירה תגלה את המחדלים" (צילום: רויטרס)
"החקירה תגלה את המחדלים" | צילום: רויטרס

אחותו של המחבל, המתגוררת בטוניסיה, סיפרה לסוכנות הידיעות רויטרס כי אחיה "סבל מבעיות פסיכולוגיות" כשעזב לצרפת ב-2005. קרובי משפחה אחרים הטילו ספק בקשרים של בוהלל לאסלאם הקיצוני. 121 מפצועי הפיגוע עדיין מאושפזים, בהם 30 ילדים. 

מסמכים שנמצאו במשאיתו חשפו את זהותו של בוהלל, ולדברי מקור ביטחוני בצרפת הוא היה נשוי ואב לשלושה ילדים. על פי דיווחים נוספים, המחבל היה מוכר למשטרה - אך לא לגורמי המודיעין - בשל עבירות פליליות, והוא אף הורחק מביתו בשל עבירות אלימות.

על פי הדיווח, בפשיטה המשטרתית נעצר חשוד אחד וליד ביתו של המחבל אותרה מכונית ובה חומר נפץ. הוא שכר את המשאית איתה ביצע את המעשה יומיים לפני הפיגוע הרצחני, תלש ממנה את לוחית הרישוי והחנה אותה ברחוב סמוך לזירת הטבח כתשע שעות לפני כן. לשוטרים שעצרו אותו לפני שנכנס לאזור הטיילת הוא אמר כי בתא המטען שלו "יש גלידה".