תושבי גרמניה מתרגלים הבוקר (שני) למציאות חדשה ומפחידה, אחרי ימים של טרור ברחובות המדינה. אמש נפצעו 12 בני אדם בפיצוץ מחבל מתאבד במסעדה בעיירה אנסבאך, הסמוכה לנירנברג. מדובר במתקפה הרביעית שבוצעה על ידי מהגרים במדינה בשבוע האחרון לאחר שבשבת רצח מהגר סורי בן 21 אישה ופצע שניים נוספים באמצעות מצ'טה, ביום שישי גרמני ממוצא אירני פתח באש במרכז קניות במינכן ורצח תשעה בני אדם ובשבוע שעבר ארבעה בני אדם נפצעו קשה כשמהגר בן 17 תקף נוסעים בתחנת רכבת בעיר ורזבורג באמצעות גרזן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"התגברות אירועי הטרור ואלימות היחידים משנים את האווירה בברלין", מספר לחדשות 2 Online הסופר והמשורר מתי שמואלוף המתגורר בעיר. לדבריו, "יש יותר חשש ופחד, רואים יותר שוטרים במקומות ציבוריים ופתאום בודקים תיקים במקומות מסוימים. הפחד הגדול הוא החשש מניצול של המצב בידי הימין הקיצוני, שמאשים את מדיניות ההגירה של מרקל", הוסיף.

"חשבתי: 'ככה זה היה בירושלים'"

לדברי יאנה ואגלר, המתגוררת סמוך לשטוטגארט, האירועים האחרונים מזכירים לה את המתרחש בישראל. "הבוקר היו הרבה מכוניות משטרה והרגשתי 'כן, זה היה ככה בירושלים כשהייתי שם בשנה שעברה'. הייתי בפסטיבל מוזיקה שבוע שעבר וברגעים מסוימים חשבתי שאם למישהו יש מוח רע, הוא יכול לעשות כאן הרבה נזק", אומרת ואגלר. "אף פעם לא היו לי רגעים כאלה בעבר, זה חדש בשבילי להרגיש ככה".

ארכיון (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע באנסבך, הבוקר | צילום: רויטרס

"אני מבזבזת כמה שניות בלחשוב 'האם זה טוב ללכת לכאן?' - אבל זה רק לרגע קצר", אומרת ואגלר."אני לא מפחדת כל הזמן, רק כשמישהו מתקרב. בממשלה הגרמנית מבולבלים. הכל חדש לנו כל כך, הם צריכים ללמוד מה לעשות".

"חוששת ללכת לפסטיבל בשבת הבאה"

תומאס דמינסקי מהעיר אנסבאך מספר כי חשש גובר ככל שאירוע הטרור מתקרבים. "אחרי מה שקרה במינכן וברטילנגן, אחרי כל מה שאנחנו שומעים, זה מטריד כשאתה יודע שדברים כאלה יכולים להתרחש כל כך קרוב אליך", מציין דמינסקי. אורסולה שפלנגלר, גם היא תושבת העיירה, מספרת על ההלם: "רק אתמול אמרנו 'אנסבך כזו קטנה, איך משהו יכול לקרות כאן?' - ועכשיו אני חוששת ללכת לפסטיבל בסוף השבוע הבא'".

בניגוד לשפלנגלר, אריקה מילר לא מתכוונת לשנות את שגרת החיים. "אני אמשיך לחיות את חיי כרגיל", קובעת מילר. "כמובן שזה משפיע עליי. אבל אנחנו יודעים שזה יכול לקרות בכל מקום וככה זה". אריך קוזנאי, גם הוא מהעיירה, טוען כי הופתע ששמע על הפיגוע בעיירה הקטנה. "זה ממש חבל", הוא אומר. "כמובן שאיש לא ציפה שמקרה כזה יקרה כאן באנסבך, אבל אתה רואה את הצעירים של היום וזה אסון".

זירת תקיפת המצ'טה, אתמול
זירת תקיפת המצ'טה, אתמול | צילום:

12 בני אדם נפצעו, בהם 3 במצב קשה, בפיגוע באנסבאך, הסמוכה לנירנברג. המשטרה אישרה כי ההרוג היחיד הוא המחבל המתאבד. המחבל, אזרח סורי בן 27 שנמנע ממנו מעמד של פליט במדינה, נשא את המטען בתיק הגב שלו. הפיגוע הזה מגיע שבוע לאחר פיגוע טרור נוסף בגרמניה, כשנער בן 17 ממוצא אפגני תקף בגרזן נוסעים בתוך רכבת בעיר ורזבורג. בפיגוע נפצעו 3 בני אדם באורח קשה.

הפיגועים מצטרפים לאירועים אלימים נוספים שהתרחשו ב-10 הימים האחרונים, לאחר שאתמול תקף פליט סורי בן 21 חמוש במצ'טה אישה בהיריון ופצע שניים נוספים בעיר רויטלינגן שליד שטוטגרט בדרום המדינה. זמן קצר לאחר התקיפה מתה האישה מפצעיה. לדברי המשטרה, "אין חשד כי מדובר באירוע טרור".

גרמניה, פיגוע דקירה, גרזן (צילום: רויטרס)
מקום פיגוע הגרזן בשבוע שעבר | צילום: רויטרס

ביום שישי האחרון נער בן 18 ממוצא אירני ירה לכל עבר במרכז הקניות "אולימפיה" במינכן ורצח 9 בני אדם. מהחקירה עלה כי מניעיו של התוקף לא היו לאומניים אלא סבל מבעיות אישיותיות.