המשאית מפיגוע הדריסה בניס (צילום: חדשות 2)
84 הרוגים ו-120 פצועים בפיגוע | צילום: חדשות 2

צרפת בוכה: בבוקר שאחרי פיגוע הדריסה הרצחני בעיר ניס שבריביירה הצרפתית, מתקשים תושבי המדינה לאסוף את השברים מעוד אירוע טרור שגבה קורבנות רבים. כ-84 בני אדם נהרגו ולפחות 120 נפצעו אמש (חמישי) כשמחבל שנהג במשאית התנגש במהירות גבוהה במאות החוגגים שבאו לצפות במופע הזיקוקים של "יום הבסטיליה" - יום העצמאות הצרפתי. בתום קרב יריות עם כוחות הביטחון חוסל המחבל. נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, כינס לפנות בוקר תדרוך חירום לאומה הצרפתית."לא ניתן להתכחש לכך שמדובר במתקפת טרור", אמר הנשיא והודיע כי מצב החירום במדינה יימשך שלושה חודשים נוספים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מצב החירום במדינה הוכרז לאחר פיגועי פריז בחודש נובמבר אשתקד והיה מתוכנן להסתיים החודש. "אנחנו צריכים להגביר את הערנות ואת המוכנות שלנו", אמר הולנד והוסיף כי "לעולם נהיה חזקים יותר מהפנאטים שתקפו אותנו היום". בין הפצועים בפיגוע גם חמישה יהודים שמצבם טרם ברור. המשטרה המקומית הקימה מחסומים וביקשה מהאזרחים להישאר בבתיהם מחשש למפגעים נוספים. על פי הדיווחים, בין ההרוגים גם ילדים ותיריים רבים.

פיגוע ניס צרפת (צילום: חדשות 2)
זירת הפיגוע הלילה בניס | צילום: חדשות 2

על פי הדיווחים בצרפת, המחבל הוא צרפתי-תוניסאי בן 31 שמתגורר בניס והיה מוכר למשטרה על עבירות פליליות, אך לא לשירותי המודיעין. גורם המעורב בחקירת הפיגוע אמר כי לאחר שדרס עשרות בני אדם, ירה המחבל שנהג במשאית בנשק, ככל הנראה אקדח, בטרם נורה למוות על ידי כוחות הביטחון, אך טרם ברור האם ישנם הרוגים כתוצאה מהירי.

הרב יוסף פינסון, שליח חב"ד בניס, סיפר כי למרות שהפיגוע לא היה נגד יהודים, הטרגדיה היא גדולה. "יש לנו פה קייטנה והיו כמה מדריכות שהיו דווקא במקום הפיגוע ובנס ניצלו", סיפר הרב. "הן היו ממש כמה מטרים מהמשאית וחוו טראומה נוראה לאחר שראו גופות וילדים נדרסים".

פיגוע צרפת ניס (צילום: רויטרס)
מבלים מפונים מזירת הפיגוע | צילום: רויטרס

בעולם מיהרו לגנות את הפיגוע. הנשיא אובמה גינה את "מתקפת הטרור האכזרית", וציין שארה"ב ניצבת לצד צרפת. גם המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ הגיב למתקפת הטרור הרצחנית בעמוד הטוויטר שלו: "עוד אירוע נורא, הפעם בניס, הרבה הרוגים ופצועים, מתי נלמד? זה רק הולך ומחמיר".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גינתה אף היא את המתקפה והבהירה כי גרמניה תעמוד לצד צרפת במלחמה נגד הטרור. "גרמניה עומדת לצד צרפת יחד עם רבים אחרים. אני משוכנעת כי למרות כל הקשיים, ננצח במאבק".