אבל בזירת הפיגוע (צילום: רויטרס)
אבל בזירת הפיגוע | צילום: רויטרס

צרפת מתאבלת על הירצחם של 84 בני אדם בפיגוע הקשה בניס שבריביירה הצרפתית. ב"דיילי מייל" הבריטי דווח כי המחבל זוהה כמוחמד לאחוויג' בוהלל, תושב ניס בן 31. מסמכים שנמצאו במשאיתו חשפו את זהותו. לדברי מקור ביטחוני בצרפת הוא היה נשוי ואב לשלושה ילדים. על פי דיווחים נוספים, המחבל היה מוכר למשטרה בשל עבירות פליליות - אך לא לגורמי המודיעין, והוא אף הורחק מביתו בשל עבירות אלימות. לפי שעה, אף ארגון טרור לא לקח עדיין אחריות על הפיגוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על-פי הדיווח, בפשיטה המשטרתית נעצר חשוד אחד וליד ביתו של המחבל אותרה מכונית ובה חומר נפץ. הוא שכר את המשאית איתה ביצע את המעשה יומיים לפני הפיגוע הרצחני, תלש ממנה את לוחית הרישוי והחנה אותה ברחוב סמוך לזירת הטבח כתשע שעות לפני כן. לשוטרים שעצרו אותו לפני שנכנס לאזור הטיילת הוא אמר כי בתא המטען שלו "יש גלידה".

שעות ספורות אחרי הפיגוע, נשא ראש הממשלה מנואל ואלס הצהרה לאומה מחוץ לארמון האליזה: "שוב ספגנו מכה, והפעם זה קרה ביום חגנו - 14 ביולי (יום הבסטיליה). ייתכן שנצטרך ללמוד לחיות עם איום הטרור שמרחף וירחף מעלינו עוד זמן רב". בעקבות הפיגוע, הכריז ואלס על שלושה ימי אבל לאומיים.

האירוע הרצחני בריביירה הצרפתית הביא את ראש העיר לונדון סאדיק ח'אן להורות על הגברת האבטחה. "אעשה הכול כדי להבטיח את שלומם של תושבי לונדון", הוא אמר. גם איטליה וגרמניה הגבירו את הכוננות במעברי הגבול ובנמלי התעופה בשל הפיגוע.

בוהלל (צילום: רשת אלג'זירה)
זוהה המחבל | צילום: רשת אלג'זירה
84 הרוגים בהם 10 ילדים (צילום: רויטרס)
84 הרוגים בהם 10 ילדים | צילום: רויטרס

פייר רו, תושב ניס שמתגורר סמוך לאזור הפיגוע, סיפר ל"ניו יורק טיימס" כי סבר תחילה שהמשאית התקלקלה: "למי שנקרה בדרכו של המחבל לא היה סיכוי". כריסטיאן אסטרוסי, מושל ניס, אמר כי המתקפה הזו "לא תוכננה על-ידי זאב בודד, מדובר במתקפה שתוכננה עם משתפי פעולה. אני מצפה שהדבר הזה ייחשף".

"כל מה שיכולנו לשמוע זה יריות", תיארה תיירת מאוסטרליה שהייתה בזירת הפיגוע. "המחבל זגזג בכל הכביש עם אקדח מחוץ לחלון ופשוט ירה בכל דבר ודרס כל דבר שהיה לו בדרך".

בעולם מגנים וכואבים

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, כינס לפנות בוקר תדרוך חירום לאומה הצרפתית."לא ניתן להתכחש לכך שמדובר במתקפת טרור", אמר הנשיא והודיע כי מצב החירום במדינה יימשך שלושה חודשים נוספים.

מצב החירום במדינה הוכרז לאחר פיגועי פריז בחודש נובמבר אשתקד והיה מתוכנן להסתיים החודש. "אנחנו צריכים להגביר את הערנות ואת המוכנות שלנו", אמר הולנד והוסיף כי "לעולם נהיה חזקים יותר מהפנאטים שתקפו אותנו היום".

דקות אחרי הפיגוע (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע אמש | צילום: רויטרס

גם בעולם לא נשארו אדישים לפיגוע הטרור הרצחני הנוסף שפגע בצרפת. הנשיא אובמה גינה את "מתקפת הטרור האכזרית", וציין שארה"ב ניצבת לצד צרפת. גם המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ הגיב למתקפת הטרור הרצחנית בעמוד הטוויטר שלו: "עוד אירוע נורא, הפעם בניס, הרבה הרוגים ופצועים, מתי נלמד? זה רק הולך ומחמיר".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גינתה אף היא את המתקפה והבהירה כי גרמניה תעמוד לצד צרפת במלחמה נגד הטרור. "גרמניה עומדת לצד צרפת יחד עם רבים אחרים. אני משוכנעת כי למרות כל הקשיים, ננצח במאבק".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח את תנחומיו לממשלת צרפת. "ישראל מגנה בתקיפות את פיגוע הטרור הנורא אמש בניס", כתב נתניהו. "הפיגוע שוב מזכיר לנו שטרור יכול להכות בכל מקום וצריך להילחם בו בכל מקום. הישראלים עומדים מאוחדים עם העם הצרפתי היום. אנו משתתפים באבלם ומאחלים החלמה מהירה לפצועים. ישראל מוכנה לעזור לממשלת צרפת להילחם ברשע עד שיובס".