אילוסטרציה (צילום: דורית יורדן דותן)
"לימודי חול נחשבים לפגיעה ביהדות" | צילום: דורית יורדן דותן

מחלקת החינוך של עיריית ניו-יורק הודיעה הלילה (ראשון) כי פתחה בחקירת 39 בתי ספר יהודיים פרטיים בעיר בחשד שאינם מלמדים לימודי חול ברמה המתחייבת בחוק. החקירה נפתחה בעקבות מכתב תלונה של בוגרים ומורים באותם בתי ספר, המשתייכים לזרם החרדי, שהתלוננו כי לא מוענק בהם חינוך בסיסי. לדבריהם, לימודים שאינם לימודי קודש נחשבים בבתי הספר "לא חשובים, ואפילו פגיעה של ממש ביהדות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי חיים וובר, אחד מהחתומים על המכתב, "בתי הספר הללו שכללו לרמת שלמות את שיטת הפעולה שלהם, והצליחו להסתיר את התנהלותם מהרשויות במשך שנים ארוכות". בוגר אחר, נפתלי מוסטר, גילה כי במהלך כל שנות לימודיו לא שמע ולו פעם אחת את המושגים "תא" או "מולקולה". עם זאת, הוא טוען כי למרות החינוך הלקוי והעלות הגבוהה של לימודים במוסדות אלה - 5,000 דולר לילד לשנה ויותר - "לא עולה בדעתה של משפחה חרדית לשלוח את ילדיה לחינוך הציבורי".

החקירה מתנהלת תחת מעטה סודיות, כאשר שמות בתי הספר הנחקרים ושמות החתומים על המכתב - מלבד וובר ומוסטר - לא הותרו לפרסום, מחשש לתגובות הקהילה החרדית בעיר. "אני חושש לילדיי, עלולים להעיף אותם מבית הספר אם אנקוב בשמו", הסביר וובר, שסיפר כי בנו בן העשר למד חיבור בסיסי אך לא חיסור.

החוק בניו יורק מחייב את בתי הספר הפרטיים להעניק לתלמידיהם חינוך המקביל, לכל הפחות, לזה שמקבלים תלמידים בבתי הספר הציבוריים בעיר, והעירייה היא האמונה על הפיקוח ואכיפת החוק. עם זאת, יש החוששים כי החקירה לא תוביל לתוצאות של ממש, שכן מספר נבחרי ציבור נשענים על מצביעים מהקהילה החרדית. "אני לא מאוד אופטימי שזה ישנה הרבה, אבל חייבים לנסות", הודה וובר.