אחד הראשונים לדבר עם ג'ונתן פולארד אחרי שהתבשר הערב (שלישי) על שחרורו הצפוי ב-20 בנובמבר היה פרקליטו, עורך הדין אליוט לאוור. בשיחה עם חדשות 2 Online לא הסתיר גם הפרקליט הבכיר את התרגשותו וסיפר על השיחה הנרגשת עם המרגל הישראלי. "שוחחתי עם פולארד בטלפון מיד לאחר ההודעה", אמר. "הוא היה המום וחסר מילים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא היה לו הרבה מה לומר מלבד להודות לאלוהים ולכל התומכים שלו", הוסיף לאוור. "הוא מאוד שמח בשביל אסתר (אשתו) שנלחמה למען שחרורו במשך כל השנים האלה. אני בעצמי מאוד מאושר. ממש חיכינו ליום הזה שיגיע. אנחנו שמחים שהוא סוף סוף יוכל להתאחד עם אסתר אחרי 30 שנים בכלא".

עו"ד לאוור סיפר על התכניות להמשך. "אנחנו נתכנן במהלך החודשים הקרובים את ההיבט הלוגיסטי של השחרור שלו", ציין. "גם לג'ונתן נותרו ארבעה חודשים לחשוב על מה הוא רוצה לעשות בחיים החופשיים שלו. הוא מתכנן חיים מאוד פרודוקטיביים יחד עם אשתו".

ג'ונתן ואסתר פולארד. ארכיון (צילום: רויטרס)
יונתן ואסתר, ארכיון | צילום: רויטרס

יגיע לישראל?

הפרקליט התייחס גם לדיווחים לפיהם הרשויות האמריקניות עשויות למנוע מפולארד לעבור לישראל בחמש השנים הראשונות לשחרורו. "אנחנו מקווים שהוועדה (ועדת השחרורים) לא תמנע את יציאתו מארה"ב לישראל, אבל מוקדם מדי בשביל לדעת אם אכן יימנע ממנו להגיע לארץ. נחכה לראות מה תחליט הוועדה".

הצוות המשפטי בארה"ב ציין שפולארד ישוחרר תחת תנאים מגבילים, וכי הוא ייאלץ ככל הנראה להישאר בארה"ב בחמש השנים הקרובות. עם זאת, לנשיא אובמה יש אפשרות להתיר לו להגיע לישראל עוד לפני כן.

"אני לא יודעת מה יהיו תנאי השחרור, רק שמעתי על כך", אמרה בשיחה עם חדשות 2 אשתו לשעבר של המרגל הישראלי, אן פולארד. "אני רק מתפללת שהם יעלו אותו על המטוס. מקווה שהידיעה הזו נכונה, לא שמעתי את זה מגורמים רשמיים".

"אחרי 30 שנות מאסר ומאבק יונתן מחכה בכיליון עיניים לרגע שבו יוכל להתאחד עם אשתו האהובה אסתר, שנלחמה כל השנים לשחררו, חיכתה לו בנאמנות והצליחה לשמר לו את גחלת התקווה במשך תקופה בלתי נתפסת זו", אמר אפי להב, ראש המטה לשחרור פולארד. 

קרי: זה לא פיצוי

מוקדם יותר הערב פרסמו פרקליטיו של פולארד הודעה לתקשורת ובה ציינו בשמו כי הוא מודה לאנשים הרבים שסיפקו את שורשי התמיכה בשחרורו "בעצרות, בשליחת מכתבים, בשיחות טלפון לנבחרי ציבור ובתפילות לשלומו".

"ג'ונתן מבקש להביע את הערכתו לכל פעולה שבוצעה עבורו, גדולה וקטנה", הוסיפו ואמרו כי הם מצפים לראותו מחוץ לחומות הכלא תוך פחות מארבעה חודשים. באשר למשפחתו של פולארד, עורכי דינו מסרו כי "ג'ונתן מצפה לפגוש שוב את אשתו האהובה, אסתר".

"ממשלת אחדות תוך שנתיים". קרי (צילום: רויטרס)
אין קשר לגרעין, קרי | צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אישר את הידיעה על שחרורו הצפוי של ג'ונתן פולארד ב-20 בנובמבר 2015. עם זאת הוא הבהיר כי השחרור יתבצע ללא שום קשר להסכם הגרעין שנחתם בין אירן לבין המעצמות - כלומר שלא מדובר ב"פיצוי" לישראל בעקבות ההסכם לו התנגדה וניסיון לשפר את הקשרים המתוחים בין ארה"ב לישראל.

את ההודעה על שחרורו הצפוי קיבלה גם שרת המשפטים איילת שקד. הוסבר לה כי פולארד אמור היה להשתחרר ב-21 בנובמבר, בדיוק עם תום ריצוי 30 שנות מאסרו, אך השחרור הוקדם ביממה כדי שיתבצע לפני כניסת השבת. "אני מאחלת לכל אומות העולם ולנו קודם כל שנזכה לעוד שמחות שכאלו, ושנדע יותר לפעול על פי מידת החסד ולא על פי הדין היבש", כתבה שקד בעמוד הפייסבוק שלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה לשחרר את פולארד בנובמבר הקרוב. "אחרי עשרות שנים של מאמצים סוף סוף יונתן פולארד ישתחרר מהכלא", אמר נתניהו. "לאורך תקופת מאסרו הקפדתי להעלות את נושא שחרורו בפגישותיי ושיחותיי עם ראשי הממשל האמריקני, ואנו מחכים לראות את יונתן פולארד יוצא מהכלא".