על רקע חידוש שיתוף הפעולה בין חמאס לפתח עליו הודיעו הפלגים הפלסטינים אתמול בקהיר, נשא הערב (שישי) יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן נאום תקיף בעצרת הכללית של האו"ם, שבמהלכו האשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה במהלך מבצע "צוק איתן". לדבריו, "ישראל מתכוונת לבצע נכבה נוספת ועל העולם למנוע זאת מבעדה". הנציג הישראלי נעדר מהאולם במהלך הנאום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבו-מאזן פתח את נאומו בביקורת חריפה על מותם של אזרחים פלסטינים במהלך המבצע בעזה. "לא נשכח ולא נסלח ולא נרשה לפושעי המלחמה לחמוק מעונש", הדגיש יו"ר הרשות הפלסטינית. "אנחנו שומרים על זכותנו להגן על עצמנו מפני מכונת המלחמה של ישראל הכובשת והגזענית".

יו"ר הרשות, שכבר הבין היטב את האפקטיביות של החרמות על ישראל, העניק רוח גבית לאלו המגנים אותה. "בזמן שאלפים נטבחו בעזה במהלך רצח העם, ראינו את העולם מתאסף בהפגנות ענק ומגנה את האגרסיביות של ישראל", טען עבאס. "חלה גם עלייה בחרם שנועד להביא שלום".

הכיסא הריק, ישראל (צילום: AP)
הכיסא הריק, ישראל | צילום: AP

מהלחימה בעזה עבר אבו-מאזן לקיפאון המדיני, כשהפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל שלטענתו מכשילה את מאמצי השלום. "בניית ההתנחלויות, הרס הבתים, ההרג והעקירה בגדה המשיכו וכך גם המצור הבלתי מוצדק על עזה", הוא תקף.

לדבריו, "ישראל סיכמה עם האמריקנים על שחרורם של חלק מהפלסטינים הכלואים (במסגרת הפעימות השונות) בעוד אנחנו דרשנו את שחרור כולם. ישראל לא היססה לחשוף את פניה, היא דוחה את מדינת פלסטין ודוחה כל מאמץ להשגת פתרון אמיתי לסוגיית הפליטים".

ישראל מציעה לנו רק גטו מבודד בלי גבולות וריבונות, תחת שליטת צבא הכיבוש והמתנחלים הגזענים. בתרחיש הגרוע ביותר, ישראל מציעה לנו אפרטהייד", הוסיף אבו-מאזן ובהמשך אף טען: "זה מזכיר לי מראות אחרים מההיסטוריה".

אבו-מאזן אף תבע מישראל והקהילה הבינלאומית לקבוע תאריך יעד לכל פתרון עתידי: "אין משמעות ואין תועלת במשא ומתן שמטרתו המוסכמת איננה סיום הכיבוש הישראלי והקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים בכל השטחים הפלסטינים שנכבשו במלחמת 1967. אין ערך למשא ומתן ללא לוח זמנים נוקשה למימוש מטרה זו".

זעם בישראל: "נאום הסתה"

בתגובה לדברים, אמרו הערב (שישי) גורמים במשרד ראש הממשלה כי "מדובר בנאום הסתה רצוף שקרים". עוד הוסיפו מקרובי נתניהו כי "כך לא מדבר מי שרוצה שלום". נתניהו צפוי לשאת דברים בעצמו בעצרת האו"ם בעוד כשבוע וסביר שיתייחס לאבו-מאזן באופן מפורש.

שר החוץ אביגדור ליברמן טען כי "דבריו של אבו-אזן היום בעצרת האו״ם מבהירים שוב ובצורה חדה כי הוא לא רוצה ולא יכול להיות שותף להסדר מדיני הגיוני. לא סתם חבר אבו-מאזן לממשלה משותפת עם החמאס, אבו-מאזן משלים את החמאס כשהוא עוסק בטרור מדיני ומעליל עלילות שווא על ישראל".