"הכל נשרף - שום דבר לא יישאר": שרפת ענק פרצה הערב (שני) בקתדרלת נוטרדאם שעל גדות נהר הסיין בפריז. האזור כולו פונה, טרם הושגה שליטה על הלהבות. ממשרד החוץ נמסר כי ככל הידוע כעת אין ישראלים במקום. הנשיא מקרון ביטל נאום מיוחד בעקבות האש, שעודנה משתוללת, והגיע לזירה. על פי חלק מהדיווחים - הגג כולו קרס לחלוטין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נזק עצום למבנה (צילום: רויטרס, חדשות)
נזק עצום למבנה | צילום: רויטרס, חדשות
השרפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

האש פרצה סביב השעה 20:00 (שעון ישראל), דקות ספורות לאחר שהסתיימו שעות הסיורים במקום. בכירים צרפתים אמרו: "הקתדרלה נסגרה 5-6 דקות לפני שהאש פרצה". העשן שמיתמר מפסגת הקתדרלה נראה בחלקים גדולים בבירת צרפת, והלהבות מתפרצות מבעד לשני מגדלי הפעמונים שלה.

כוחות כיבוי גדולים הגיעו למקום ופועלים במרץ להשגת שליטה על האש, אך לפי שעה ללא הועיל. בשלב זה לא ברור ממה נגרמה השריפה, אולם ככל הנראה המוקד שלה נמצא בגג המבנה. הארכיבישוף של פריז קרא לכל הכמרים בעיר לצלצל בפעמונים כאות אבל.

שרפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז (צילום: Sky News, חדשות)
צילום: Sky News, חדשות
שריפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז (צילום: Sky News, חדשות)
צילום: Sky News, חדשות

הנשיא מקרון: חלקים מכל העם הצרפתי נשרפים

על פי דיווחים בתקשורת הצרפתית, השרפה פרצה במהלך שיפוצים שנערכים במקום, ולפי שעה הרשויות במדינה מתייחסות לאירוע כאל תאונה. השרפה הביאה מיד לגל של תגובות בעולם. בוותיקן פרסמו הודעה לפיה השרפה גרמה לה "להלם ועצב". ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי מסרה: "מחשבותיי הלילה עם אנשי צרפת ועם שירותי החירום שנלחמים עם הלהבות הנוראיות". קנצלרית גרמניה מרקל: "אני מצטערת לראות את התמונות, מחשבותינו עם חברינו הצרפתים". 

הנשיא האמריקני טראמפ צייץ בטוויטר כי "נורא לראות את האש המשתוללת בנוטרדאם". לדבריו, "אולי מטוסי כיבוי יוכלו לכבות אותה. חובה לפעול מהר!". רעייתו מלאניה פרסמה ציוץ משלה: "הלב שלי נשבר עבור תושבי פריז אחרי שראיתי את קתדרלת נוטרדאם נשרפת. אני מתפללת לביטחונם של כולם".

השרפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
צפו: להבות בקתדרלה ומאמצי הכיבוי (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות
מקרון בזירת השרפה (צילום: רויטרס, חדשות)
מקרון בזרית השרפה | צילום: רויטרס, חדשות

הקתדרלה - שנחשבת לאטרקציה תיירותית פופולרית במיוחד ושמיליונים מבקרים בה מדי שנה - נמצאת בימים אלה בעיצומו של שיפוץ שעלותו מוערכת בכ-6 מיליון אירו, וייתכן שהשרפה נגרמה במהלך העבודות הנרחבות שמתבצעות בה.

טרם התקבלו דיווחים כיצד הבניין נראה מבפנים, אך מבחוץ הנזק כבר ניכר: שני המגדלים ניזוקו משמעותית, אך עדיין עומדים על תילם. הגגות שלהם עם זאת, מתחילים לקרוס כתוצאה מעוצמת האש. הצריח המוכר קרס לחלוטין. במקביל לניסיון להשתלט על הלהבות, לוחמי האש הצרפתים מנסים להציל את חפצי האומנות בקתדרלה.

ראש עיריית פריז אן הידלגו תיארה את הלהבות כ"אש נוראית", וקראה לאנשים במקום שלא לעבור את המחסומים שהציבו כוחות הכיבוי. הנשיא מקרון צייץ: "אני נעצב לראות הלילה חלקים מכולנו שנשרפים". דובר הקתדרלה תיאר כי הנזק שייגרם למקום הוא "קולוסאלי": "הכל נשרף, שום דבר לא יישאר".

שרפת נוטרדאם, מוקד מחאה (צילום: AP, חדשות)
צילום: AP, חדשות
_OBJ _OBJ

קרן בצלאל, ניר דבורי, טל שגיא ועמרי ברק השתתפו בהכנת הידיעה.