נדב בן יהודה עמד כבר על הפסגה של האוורסט אחרי שבפעם קודמת ויתר על הפסגה כדי להציל מטפס טורקי שאיבד הכרה, אך כשהחליט לטפס עד לפסגה של ההר השלישי בגובהו בעולם, קנצ'נג'ונגה, הוא כמעט פגש את מותו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההר נמצא בין נפאל להודו, בן יהודה החליט שהוא מטפס בלי מיכלי חמצן. "זה אתגר פיזיולוגי בעיקר לגוף", סיפר בן יהודה. "למעשה, לבוא ובאמת להתמודד עם האטמוספירה ועם ההר עצמו כמו שאתה".

העצירות ההכרחיות לצורך ההסתגלות לגובה האריכו את השהות בתנאים הקשים. בגובה 7,300 מטרים, לאחר שהות בנקודה האחרונה לפני הפסגה יצא בן יהודה יחד עם עוד שמונה מטפסים אל עבר הפסגה שנמצאת 1,300 מטרים מעל המחנה.

בן יהודה במחנה האחרון לפני הפסגה (צילום: נדב בן יהודה)
בן יהודה במחנה האחרון לפני הפסגה | צילום: נדב בן יהודה

כשהבוקר עלה הם גילו שהם איטיים מדי ושם הסיפור התחיל להסתבך וגם הגרסאות לאירוע בין המטפסים מתפצלות. בן יהודה טוען שהוא היה האחראי בחבורה. "זה משהו כמו 140 מטרים מתחת לפסגה", שיחזר. "אני מודיע לכולם שאנחנו חייבים לעצור ולהסתובב לאחור. פתאום אני נמצא במיעוט של אני לבד, אני היחיד שאומר שצריך להסתובב בחזרה" .

על פי גרסה של פמבה שרפה, מדריך טיפוס מנפאל הסיפור קצת שונה. "הוא לא היה מסוגל ללכת", סיפר. "אחרי כל צעד הוא היה צריך לנוח לשעה. כל הקבוצה הציעה לו לרדת למטה, הוא כבר לא היה מסוגל להתקדם. אני הצעתי לו לרדת למטה, אבל הוא התעקש להמשיך למעלה, הצעתי לו חמצן אבל הוא התעקש לעלות בלי".

הקבוצה המשיכה אל הפסגה ובן יהודה נותר לבד. ואז הוא נפל פעמיים. "בשלב מסויים אני מבין שאני כבר לא מצליח להזיז את הרגליים שלי", סיפר בן יהודה. "אני לא מצליח לזוז ואני לא מבין למה. אין לי שום סיכוי להביא את עצמי בצורה הזו לאיזשהו מחנה. אני עומד באותה נקודה, כי אם אני נרדם זה נגמר. הכול קפא לאט לאט ולא הצלחתי להזיז את הפנים ואז התחילו ההזיות ".

לדבריו, היו לו הזיות שהוא רופא. במהלך הלילה חלפו על פניו פנסי המטפסים שירדו חזרה מהפסגה הם לא הבינו מה הוא עושה והם אמרו לו לרדת איתם, אך הוא סירב. כשהגיעו למחנה הם הבחינו שהפנס של בן יהודה גבוה למעלה וכשהשמש עלתה הם ראו שהוא עדיין תקוע באותה הנקודה - הם חשבו שהוא מת.

רגע לפני שצוות המטפסים ירד מהמחנה למטה, היה נדמה לאחת החברות שגופתו של בן יהודה לא באותה נקודה. המדריך הנפאלי טיפס שלוש שעות עד שהגיע אליו ומצא אותו חי.

במשך יממה הצוות הוריד את נדב לגוב 600 מטר שבו מסוק של חברת הביטוח הפניקס יכל להגיע אליו. וכך הוא ניצל. היום בן יהודה עובר טיפול מיוחד בתא חמצן בבית החולים אסף הרופא. הוא נושם כל בוקר חמצן מועשר כדי לנסות למנוע את קטיעת כפות הרגליים שלו.