לברוב והנשיא טראמפ בבית הלבן. ארכיון (צילום: CNN)
טראמפ ולברוב בבית הלבן בשבוע שעבר | צילום: CNN

משרד החוץ הרוסי דחה היום (שלישי) את הדיווח בארה"ב לפיו הנשיא טראמפ מסר לרוסיה "מידע מסווג ביותר" - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית. "הדיווחים מזויפים", טענו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הלילה דיווח "הוושינגטון פוסט" כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חשף מידע מודיעיני רגיש במיוחד בפני שר החוץ הרוסי והשגריר הרוסי, במהלך פגישה שהתקיימה בבית הלבן בשבוע שעבר. בכירים בממשל טראמפ בעבר ובהווה טענו כי טראמפ העמיד בסכנה מקור מודיעיני חשוב בפעילות נגד דאע"ש, אך מנגד בקרמלין אומרים שמדובר ב"דיווחים מזויפים".

המידע ששיתף לכאורה הנשיא האמריקני הגיע מבת ברית קרובה של ארה"ב במזרח התיכון, ועל פי הדיווח הוא עשוי לחשוף מקור רגיש המשתף פעולה עם וושינגטון. המידע שנחשף נחשב לרגיש במיוחד והוא נותר חסוי - גם בקרב בכירים בממשל עצמו ובקרב בעלות בריתה של ארה"ב.

אותו מקור החזיק למעשה במידע פנימי רגיש על פעילות דאע"ש מתוך הארגון - והוא לא נתן לארה"ב אישור לשתף את המידע עם רוסיה. בתגובה לדיווח, בכירים בממשל טראמפ טענו כי החלטת הנשיא מעמידה בסכנה את שיתוף הפעולה עמו.

"מדובר במידע ברמת 'מילת-קוד'", אמר בכיר אמריקני בעל גישה לנושא. בכך הוא התכוון לאחד מהסיווגים הגבוהים ביותר של סוכנויות הביון האמריקניות. "טראמפ חשף יותר מידע לשגריר הרוסי ממה שאנו משתפים עם בנות-בריתנו", הוסיף.

"דנו באיומים ספציפיים - לא במקורות"

הדיווח הזה מגיע בשעה שטראמפ ניצב בפני לחצים פוליטיים ומשפטיים הנוגעים לקשריו עם רוסיה. בשבוע שעבר הוא פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי, במהלך חקירה שהתנהלה בעניין קשריו עם הרוסים במהלך הבחירות.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (צילום: רויטרס, חדשות)
שר החוץ הרוסי לברוב | צילום: רויטרס, חדשות

יום לאחר שפיטר את קומי, אירח טראמפ את שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והשגריר סרגיי קיסליק בחדר הסגלגל. במהלך אותה פגישה, לטענת בכירים בממשל, חרג טראמפ מה"תסריט", והחל לשתף בפרטי פרטים מידע על דאע"ש. בין השאר מידע הנוגע לאיום בגינו מגבילה ארה"ב עליית נוסעים עם מחשבים ניידים לטיסות.

בעוד שעבור כל אחד בממשל, חשיפת מידע מסוג זה מנוגדת לחוק, טראמפ כנשיא נהנה מסמכויות נרחבות וככל הנראה אין במעשיו דבר פלילי. יועצו של טראמפ לביטחון לאומי, שנכח בפגישה הכחיש כי נמסר בה מידע שלא היה ידוע לציבור.

מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, הכחיש את הדיווחים לפיהם טראמפ חשף מקורות בפני הרוסים. "במהלך פגישתו של הנשיא עם לברוב השניים דנו במגוון נושאים, אמנם הם אכן דנו באיומי טרור ספציפיים אך לא במקורות, שיטות או מבצעים צבאיים", הסביר.