רק אתמול צצו סימני שאלה רבים לאחר שעיתונאים זרים בצפון קוריאה הונחו להיערך "לאירוע גדול וחשוב", והיום (חמישי) ייתכן שהתמונה קצת מתבהרת. גוף האחראי על ניטור פעולות צפון קוריאה טוען שהאתר הגרעיני "פונגי-רי" "מוכן ומזומן" לניסוי גרעיני. "הפעילות בששת השבועות האחרונים מרמזת על הכנות אחרונות לניסוי גרעיני שישי", אמר האנליסט ג'וזף ברמודז.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, עברו האנליסטים של הארגון על תמונות הלוויין של אתר שבו נערכים הניסויים ומצאו פעילות דומה להכנות שבוצעו לפני הניסויים הקודמים. התחזית מתפרסמת במקביל להכרזת ראש ממשלת יפן שינזו אבה, שאמר כי צפון קוריאה יכולה לחמש טילים בגז עצבים מסוג סארין, אותו נשק כימי בו השתמש משטר אסד באידליב.

ברמודז ועמיתו ג'ק ליו חזו את ניסוי הגרעין האחרון שערכה צפון קוריאה בספטמבר 2016, ומאז סוף חודש פברואר הם מזהירים מפני פעילות מוגברת באתר, בעיקר הזרמת ציוד חדש, פעילות במפקדת הפיקוד, חפירה והזרמת מים אל האתר. "אנחנו רואים שינויים מתמונה לתמונה", אמר האנליסט ג'ק ליו. "אנחנו לוקחים את התמונה הנוכחית ומסתכלים לאחור כמה חודשים ומשווים אותה למה שרואים אז".

אתר הגרעין של צפון קוריאה (צילום: CNN)
תמונת הלווין שמראה פעילות לקראת ניסוי גר | צילום: CNN

אתמול אמנם התבררה ההבטחה ל"אירוע גדול וחשוב" לא כניסוי טילים - אלא כפתיחת רחוב חדש בפיונג יאנג, אך ליו וברמודז מסבירים שתמונות הלווין האחרונות מציגות עבודות חפירה וכנראה ששאיבת המים נעצרה, ומציינים שזו עדות לכך שהניסוי עשוי להיערך בקרוב מאוד.

עד היום ביצעה צפון קוריאה חמישה ניסויים גרעיניים, שלושה מהם תחת המנהיג הנוכחי קים ג'ונג און. "צפון קוריאה סבורה שהדרך היחידה להרתיע את ארה"ב מפני תקיפה ושמירה על כוחו של משטר קים היא באמצעות הנשק הגרעיני", אמר ברמודז.

פקידים צפון קוריאנים אמרו ל- CNN השבוע כי החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להפציץ את שדה התעופה הסורי ולשלוח משחתת של חיל הים האמריקני לצפון אסיה, מוכיחה את חשיבותה של תוכנית הגרעין של פיונג יאנג. "המעשים התוקפניים מצידה של ארה"ב נעשים פזיזים יותר ויותר", אמר הפקיד.