חילופי מהלומות דיפלומטיים. טראמפ ופוטין (צילום: רויטרס)
טראמפ ופוטין | צילום: רויטרס

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אומר היום (רביעי) כי הוא מוכן לחשוף תמלול של השיחה שהתקיימה בשבוע שעבר בין שר החוץ סרגיי לברוב לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ - בה מסר טראמפ חומר סודי ביותר שהתקבל על ידי ישראל - במידה והבית הלבן יסכים לכך. פוטין אף תקף בחריפות את הפוליטיקאים האמריקנים שמתנגדים לרוסיה וכינה אותם "טיפשים ומסוכנים". הוא אף ציין כי ההתעסקות בהדלפת המידע דומה לסכיזופרניה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת איטליה שהתקיימה בסוצ'י הבהיר פוטין כי טראמפ לא חשף סודות בפני שר החוץ לברוב. כמו כן הנשיא הרוסי מתח ביקורת על ההתנהלות בארצות הברית סביב ההדלפה של הנשיא ואמר כי "הם לא מאפשרים לטראמפ לעבוד כמו שצריך".

אמש דיווח ה"ניו יורק טיימס" כי ישראל היא שסיפקה לארצות הברית את המידע המסווג שאותו חלק טראמפ עם הנציגים הרוסים. הלילה דיווחה רשת ABC כי חייו של מרגל ישראלי שחדר לשורות ארגון דאע"ש נמצאים בסכנה בעקבות המידע שמסר טראמפ לשר החוץ הרוסי ולשגריר רוסיה בוושינגטון סרגיי קיסליאק. החשש הוא בחשיפת המקור בתוך הארגון בשל המידע המסווג שהודלף ואמור היה להישאר ברמת סודיות מוחלטת.

לברוב והנשיא טראמפ בבית הלבן. ארכיון (צילום: CNN)
הפגישה בין לברוב וטראמפ בשבוע שעבר | צילום: CNN

על פי הדיווח, המרגל העביר מידע על תכנון של פעילי דאע"ש לבצע פיגוע טרור במטוס שיהיה בדרכו לארה"ב בעזרת פצצה שתוחבא בתוך מחשב נייד. בעקבות המידע המהימן, ארה"ב הודיעה כי היא שוקלת לאסור על העלאת מחשבים ניידים לכל הטיסות מאירופה לארצות הברית.

טראמפ הצהיר אתמול כי הייתה לו הזכות לחלוק את המידע ואמר כי "זו זכותי המלאה כנשיא". הוא הסביר כי המידע שמסר קשור ב"בפעילות טרור ולביטחון בטיסות ממניעים הומניטאריים". לדבריו, הוא עשה זאת משום שהוא רוצה ש"רוסיה תגביר את פעילותה במאבק מול דאע"ש והטרור".

היועץ לביטחון לאומי מקמאסטר אמר לאחר מכן כי המידע שנחשף היה הולם בהתחשב בשיחה שניהל טראמפ עם שר החוץ לברוב. לדבריו, "אני הייתי בחדר, מזכיר המדינה טילרסון היה בחדר וגם סגנית היועץ לביטחון לאומי דינה פאוול הייתה בחדר - ואף אחד מאיתנו לא הרגיש שהשיחה הייתה לא הולמת".