"ההחלטה - לא תקדימית" | צילום: רויטרס

יו"ר ועדת הבחירות הטורקית מבהיר היום (שני) כי הוועדה היא שהנפיקה את פתקי ההצבעה והקלפיות הלא-חתומות, ולכן הם קבילים. לדבריו, ההחלטה לקבל אותם, שהתקבלה ברגע האחרון, אינה תקדימית - הממשלה אישרה בעבר מהלך מסוג זה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האופוזיציה, מצדה, אומרת כי ההחלטה מטילה ספק בלגיטימיות תוצאות ההצבעה. יו"ר הוועדה ניסה להרגיע את הרוחות באמרו כי ההחלטה התקבלה עוד לפני שתוצאות החלו לזרום לוועדה. עוד הוסיף כי נציגים הן ממפלגת השלטון והם ממפלגת האופוזיציה היו נוכחים בכמעט כל הקלפיות וסיפקו דוחות. עם זאת, במפלגת האופוזיציה אומרים כי קיבלו תלונות על כך שחלק מהמצביעים לא קיבלו אפשרות להצביע בפרטיות הנדרשת בחוק.

שוב האשים את המוסד. ארדואן
ארדואן. שליט כמעט כל יכול | צילום: רויטרס

בתוך כך, נשיא טורקיה ארדואן הבהיר כי אין בכוונתו להקדים את הבחירות לפני מועדן הצפוי ב-2019 - כך אמר לסוכנות הידיעות רויטרס סגנו, מהמט סימסק. "הוא אמר באופן מאוד ברור שהבחירות יהיו בנובמבר 2019", הדגיש. "יש לנו עבודה לעשות". סימסק הוסיף בריאיון כי היחסים עם האיחוד האירופי יהיו סביב תחומי עניין משותפים. לדבריו, חלק מה"רעש" שישנו בין טורקיה לשאר אירופה יגווע לאחר סבב מערכות הבחירות הקרוב באירופה.

שליט כמעט כל יכול - עד 2029

ההחלטה שהתקבלה במשאל העם אתמול, בה תמכו 25 מיליון טורקים, הינה החלטה היסטורית: מאז נבחר לנשיאות לפני כשנתיים מנהל ארדואן את טורקיה באופן שמנוגד לחוקה, ולכן חש צורך לקבל אישור מהעם כדי לשנות את החוקה ולהפוך את שיטת הממשל למשטר נשיאותי. עם זאת, ההחלטה התקבלה ברוב דחוק של 51.3% בלבד.

מדובר בשיטת ממשל דומה לזו של ארה"ב, אך בלי ערכת האיזונים והבלמים של קונגרס בעל סמכויות. למעשה, כעת מובטח שלטונו של ארדואן בטורקיה לפחות עד שנת 2029, והוא הפך לשליט כעט כל יכול, המחזיק בשליטה בפרלמנט, בממשלה, בבתי המשפט ובצבא.

הפגנות נגד משאל העם
מאות הפגינו נגד ארדואן באיסטנבול | צילום: רויטרס

לאחר היוודע תוצאות המשאל, פרצו הפגנות, בעיקר בשכונות העשירות יותר של איסטנבול. מאות מפגינים חסמו את התנועה ברחובות הראשיים, ואילו אחרים הסתפקו בחביטת סירים ומחבתות בבתיהם, פרקטיקה שהפכה נפוצה במחאה נגד ארדואן בשנת 2013. בבירה אנקרה נרשמו התקלויות בין אנשי מפלגתו של ארדואן לתומכי האופוזיציה.