צ'לסי מאנינג (צילום: AP)
צ'לסי מאנינג | צילום: AP

צ'לסי מאנינג יוצאת לחופשי: מי שבעברה הייתה בראדלי מאנינג, ששירת כאנליסט בצבא האמריקני והורשעה בהדלפת מסמכים צבאיים - יצאה היום (רביעי) לחופשי לאחר שריצתה שבע שנות מאסר בגין אחריותה לאחת מהדלפות המסמכים החסויים הגדולה בהיסטוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מאנינג נעצרה ביולי 2010, בעת שהייתה טוראי בראדלי מאנינג. היא הורשעה בכך שפירסמה בעזרת אתר ההדלפות וויקיליקס יותר מ-700 אלף מסמכים צבאיים ודיפלומטים. המסמכים עוררו מבוכה, ובחלק המקרים אך יצרו משברים במדיניות החוץ האמריקנים.

היום עזבה מאנינג את הכלא שבפורט ליוונוורת' שבקנזס, לאחר שזכתה לחנינה מהנשיא אובמה, רגע לפני שעזב את הבית הלבן. אלמלא הייתה מקבלת את החנינה, הייתה נותרת בבית הכלא של הפנטגון עד לשנת 2045. הפרטים המדויקים אודות השחרור נשמרו בחשאיות והיא יצאה לחופשי באמצע הלילה (שעון ארה"ב) כדי להגן על פרטיותה של מאנינג, ולא מתוכננת מסיבת עיתונאים סביב האירוע.

תומכיה של מאנינג שהצליחו לשמור עמה על קשר סיפרו כי ניסתה לשים קץ לחייה מספר רב של פעמים, מהם שניים בשנה האחרונה, בטרם זכתה להודעת השחרור. מאנינג, בת 29, אף פצחה בשביתת רעב במחאה על תנאי המאסר הקשים שלה. לקראת שחרורה כתבה בשבוע שעבר מאנינג כי "לראשונה אני רואה שיש לי עתיד, עתיד כצ'לסי. אני יכולה לדמיין הישרדות וחיים שלמים כמי שאני, אני יכולה סוף סוף להיות בעולם בחוץ".

בארגוני זכויות אדם סביב העולם, כולל ארגון אמנסטי שנאבק לשחרורה של מאנינג, בירכו על השחרור - אך הדגישו כי "איש עדיין לא שילם את המחיר על הפשעים שהיא חשפה. כשנחגוג את שחרורה, נמשיך לקרוא לחקירת הפרת זכויות הפרט שהיא חשפה. נבטיח שמי שחושף עוולות לא יהיה נתון לטיפול כמו זה שהיא התמודדה איתו".