טראמפ ופוטין (צילום: SKY NEWS, חדשות)
צילום: SKY NEWS, חדשות

בעיצומה של הסערה סביב החקירה בארצות הברית על הקשרים בין רוסיה לקמפיין הנשיא דונלד טראמפ וההתערבות האפשרית בבחירות האחרונות במדינה, נחשף הבוקר (חמישי) כי חודש לפני בחירתו של טראמפ כמועמד המפלגה הרפובליקנית, טען בכיר רפובליקני כי "פוטין משלם לטראמפ".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הדיווח של הוושינגטון פוסט, מנהיג הרוב הרפובליקני בקונגרס קווין מקארתי אמר בשיחה פרטית שהוקלטה לפני כשנה כי "יש שני אנשים שאני חושב שפוטין משלם להם: רורבאצ'ר (חבר קונגרס רפובליקני) וטראמפ". רורבאצ'ר ידוע בקונגרס האמריקני כמגן נלהב של פוטין ורוסיה.

חלק מהנוכחים צחקו על הערתו של מקארתי, ועל כך הוא הגיב ב: "אני נשבע באלוהים". יו"ר בית הנבחרים האמריקני פול ראיין, שנכח בשיחה, התערב מיד והפסיק את השיחה. הוא אף השביע את הנוכחים בחדר שלא יפרסמו את תוכן השיחה. "בלי הדלפות, ככה אנחנו יודעים שאנחנו משפחה אמיתית", אמר אז.

ראש ה-FBI לשעבר יחקור את קשרי רוסיה-טראמפ

בתוך כך, משרד המשפטים האמריקני מינה הלילה תובע מיוחד שינהל את החקירה בעניין מעורבותה של רוסיה בבחירות 2016, כולל קשר אפשרי של מטה הבחירות של טראמפ לגורמים במדינה. לתפקיד מונה ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר, שעונה לדרישת הדמוקרטים למינוי "עצמאי" לתפקיד הרגיש.

מקארתי, ארכיון (צילום: רויטרס)
מקארתי, ארכיון | צילום: רויטרס

לאחר פיטוריו של ראש ה-FBI ג'יימס קומי, מחוקקים דמוקרטיים דרשו בתוקף כי ימונה לתפקיד אדם "שאינו תלוי". סגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין מינה את מולר, עורך דין במקצועו, שכיהן כראש ה-FBI בשנים 2001-2013.

רוזנשטיין לא מסר מידע על חומרי החקירה שהובילו להחלטתו. עם זאת, המינוי מגיע יום לאחר שדווח בתקשורת כי ראש ה-FBI לשעבר קומי, ניהל רשימות אודות מפגשיו עם טראמפ בנושא. על פי הדיווחים, באחד הפתקים תועדה בקשה של טראמפ לכאורה, לחדול מחקירת מייקל פלין, דמות מפתח במטה הבחירות שלו.

"אני מצפה לכך שהעניין הזה יגיע לסיומו במהרה"

רוזנשטיין לקח על עצמו את משימת המינוי המתוקשרת, משום ששר המשפטים ג'ף סשנס פסל עצמו מעיסוק בנושא לאור התפקיד שמילא בקמפיין הבחירות של טראמפ. במשרד המשפטים לא מנדבים מידע על הפרשה ורק מתייחסים אליה כ"חקירת ה-FBI בנושא מאמציה של ממשלת רוסיה להשפיע על בחירות 2016". יחד עם זאת, בהצהרה שמסר רוזנשטיין מוזכר בפירוש גם חשד כלפי אנשי מטה טראמפ.

טראמפ הגיב למינוי וטען כי החקירה לא תניב כל מסקנות אודות קשרים לכאורה בין מטה הבחירות שלו לממשל זר. "כפי שהצהרתי פעמים רבות בעבר, חקירה יסודית תאשר את מה שאנו כבר יודעים - לא הייתה כל מזימה ביני לבין ישות זרה", אמר. "אני מצפה לכך שהעניין הזה יגיע לסיומו במהרה. בינתיים לא אחדל ממאבקי למען העם, ומעיסוק בעניינים החשובים באמת לעתיד האומה".