טראמפ ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
פגישת טראמפ - עבאס | צילום: רויטרס, חדשות

הצהרת כוונות מצד ארצות הברית? היועץ לביטחון לאומי הרברט מקמאסטר מסר אתמול (שישי) בבית הלבן הודעה רשמית לקראת ביקורו של טראמפ במזרח התיכון, בו פירט את תוכניותיו לקראת הפגישות הצפויות במהלכו. בהודעה צוין שהנשיא האמריקני צפוי להביע את שאיפתו "לכבוד ולהגדרה עצמית לפלסטינים ולשלום בר-קיימא" כשייפגש עם יו"ר הרשות אבו מאזן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"בפגישתו עם עבאס, טראמפ יביע את שאיפתו להשגת כבוד והגדרה עצמית לפלסטינים", אמר מקמאסטר בהודעתו והוסיף שהנשיא ייפגש גם עם המנהיגים הישראליים, נתניהו וריבלין, ויבטיח את מחויבותה העמוקה של ארה"ב למדינה היהודית.

כשנשאל מקמאסטר על ידי הכתבים האם הנשיא האמריקני יצליח בביקורו הקרוב להביא את את נתניהו ואבו מאזן לפגישה, ענה היועץ: "זה תלוי בנשיא טראמפ ובמנהיגים אחרים". בנוסף ציין מקמאסטר כי התוכניות הסופיות עדיין לא גובשו בעניין.  

הודעתו של הבית הלבן פירטה את מטרות ביקורו של הנשיא טראמפ במזרח התיכון, ואת הצעדים שהוא מתכוון לקדם במסגרת הפגישות השונות עם מנהיגים במזרח התיכון. "הנשיא יעודד את השותפים במדינות הערביות והמוסלמיות לקדם צעדים אמיצים שיקדמו את השלום ויאתגרו את אלו שמפיצים כאוס ואלימות", תיאר מקמאסטר. הוא גם התייחס לדאע"ש, אירן ומשטרו של אסד ככאלו שגרמו "סבל גדול למוסלמים ולעולם כולו".
מסעו הבינלאומי של הנשיא טראמפ, שצפוי להתחיל בשבוע הבא, יכלול ביקורים בערב הסעודית, רומא וישראל. "המסע ישדר מסר של אחדות", אמר מקמאסטר בהודעתו לכתבים, והוסיף שהנשיא יבקר באתרים הקדושים לנצרות, היהדות והאיסלאם. טראמפ צפוי לפגוש גם את ראש הרשות הפלסטינית בעיר בית לחם, כך לפי דיווח של גורם פלסטיני.

הודעת הבית הלבן מגיעה עשרה ימים לאחר ביקורו של הנשיא הפלסטיני עבאס בארה"ב, ופגישתו עם הנשיא טראמפ. בפגישה, הנשיא האמריקני התחייב בפני עבאס לנסות ולהגיע לכדי "שלום היסטורי", אך נמנע מלציין כי המטרה הסופית של משא ומתן היא מדינה פלסטינית.