הלכה לעולמה אמה מורנו, מי שהייתה השריד האחרון לילידי המאה ה-19. מורנו האיטלקיה, בת 117 במותה, חיה בשלוש מאות שונות, עברה שתי מלחמות עולם ויותר מ-90 ממשלות איטלקיות. "היא הגיעה לקו סיום מפואר", אמר ראש עיריית ורבניה, העיירה בה התגוררה. באותה עיירה חיים יותר מ-20 תושבים נוספים בני יותר מ-100.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"החיים שלי לא היו כל כך נחמדים", סיפרה מורנו לסוכנות הידיעות רויטרס ביום הולדתה ה-117 בנובמבר האחרון. "עד גיל 65 עבדתי במפעל, וזהו זה".

ארוסה נהרג במלחמת העולם הראשונה ונכפה עליה להינשא בגיל 26 לגבר אותו לא אהבה, שהציע לה נישואים באופן הבא: "הינשאי לי, או שאהרוג אותך". לשניים נולד בן, שנפטר כעבור חצי שנה. בהמשך גירשה מהבית את בעלה המתעלל. "נפרדנו בשנת 1938, ואני חושבת שאני אחת הנשים הראשונות לעשות זאת בכל איטליה", סיפרה.

מורנו חיה לראות את כל שמונת אחיה ואחיותיה הולכים לעולמם, בהם גם אחד שחי על לגיל המופלג של 102. היא עצמה טוענת שחיה שנים כה אורכות בזכות דיאטה לא שגרתית. "כשהכרתי אותה היא הייתה אוכלת שלוש ביצים ביום - שתיים נאות, ואחת מטוגנת", סיפר הרופא שלה בשנה שעברה. "עכשיו היא ירדה לשתיים ביום, כי היא אומרת ששלוש עשוי להיות יותר מדי".

"היא מעולם לא אכלה יותר מדי ירקות ופירות", הוסיף. "התכונה הכי בולטת בתזונה שלה היא שהיא אוכלת תמיד אותו דבר: כל יום, כל שבוע, כל חודש וכל שנה".