נידה חאן, עיתונאית אמריקנית מודאגת
"המוסלמים מזועזעים מהטבח". נידה חאן | צילום:

"מזועזעים והמומים מהטבח, טראמפ עושה בו שימוש לצרכיו הפוליטיים": כמו אמריקנים רבים אחרים, גם בקרב הקהילה המוסלמית בארה"ב הוכו בהלם ובתדהמה בעקבות הטבח הנורא במועדון באורלנדו בו נרצחו 49 מבלים. נידה חאן, היא אחת מאותם מוסלמים המתגוררים בארה"ב, המשמשת כעיתונאית בכלי תקשורת רבים ומובילים במדינה. בריאיון לחדשות 2 Online היא מספרת על התחושות הקשות בקהילה שלה בעקבות הפיגוע הנורא - ומזהירה מפניו של המועמד הרפובליקני לנשיאות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"הקהילה המוסלמית נדהמת, הרוסה ומזועזעת מהרצח הטרגי והמזוויע", היא מדגישה. "תהליך ההבראה של האומה מאירוע הירי החמור ביותר בתולדותיה הוא קשה מספיק בעיניי, וכאילו כדי להפוך את המצב לחמור יותר, אנשים כמו מי שוודאי יהיה המועמד הרפובליקני לנשיאות, משתמשים באסון הזה למינוף מטרותיהם ושאיפותיהם הפוליטיות".

לדבריה, "טראמפ לא בזבז זמן. הוא מיד יצר והפיץ היסטריה ופחד, הוא מיד חזר מספר פעמים על המדיניות שהוא מוביל שהיא סגירת ארה"ב למוסלמים. בנאום שנשא ביום שני הוא הרחיק לכת וטען שהיורה הוא אפגני, למרות שהוא בעצם אזרח אמריקני שנולד בניו יורק. הוא גם טען שהטרגדיה הזו לא הייתה מתרחשת אם היו עוצרים את הכניסה של הוריו למדינה".

איך יתמודד טראמפ עם סוגיית הנשק? (צילום: רויטרס)
הקהילה בהלם | צילום: רויטרס

"זה מקומם ביותר", היא זועמת. "זו ההצהרה הכי לא אמריקנית ששמענו ממועמד לנשיאות בהיסטוריה המודרנית. אם הוא באמת ייבחר למשרה הבכירה בעולם, אי אפשר לדעת מה הוא יעשה. זהו חשש שלא קיים רק בלבם של המוסלמים בארה"ב, אלא של כל המהגרים. גם מהגרים ממקסיקו שמעו ממנו הצהרות מרושעות בעבר".

"זאב בודד אחד אחראי לטבח הזה, ומאשימים מיליארד וחצי בני אדם"

במהלך השיחה עמה, המשיכה חאן לתקוף בחריפות את טראמפ והצהרותיו ואמרה כי "העובדה שהוא מרגיש חופשי לצאת בכאלה הצהרות שמתקבלות בצמא על ידי תומכי הבסיס שלו, זה החלק המטריד. זה מעליב שהאחריות לפעולה של זאב בודד אחד נופלת על אוכלוסייה של 1.6 מיליארד מוסלמים שחיים בעולם. זה בדיוק מה שקבוצות כמו דאע"ש רוצות - לעודד וללבות את השנאה בין המוסלמים למערב וטראמפ ודומיו פשוט משחקים לידיהם".

"שמחתי לראות שהנשיא אובמה יצא בכזו נחישות ונחרצות אמש נגד ההתבטאויות הללו של טראמפ", היא מוסיפה. "הנשיא אמר שכאן לא עושים מבחני דת ושאי אפשר להרשות מצב שבו המוסלמים האמריקנים ירגישו כאילו הממשל שלהם בוגד בהם. גם הילרי גנתה בתוקף את ההתבטאות של טראמפ ואמרה לו שאין מילות קסם להתמודדות עם הבעיה".

עומר מטין היורה מאורלנדו (צילום: חדשות 2)
"1.6 מיליארד משלמים על מעשה של אחד" | צילום: חדשות 2

חאן רואה במדיניות שמתווה טראמפ כזו שיוצרת שעירים לעזאזל ופוגעת באופן אנוש במוסלמים "רק כדי ליצור את הסביבה המורעלת שממשיכה לדחוף אנשים לקיצוניות הדתית. בשנה האחרונה יש יותר ויותר פשעי שנאה ומתקפות נגד מוסלמים. יותר ויותר מוסלמים צעירים פונים לקווי חירום ומצוקה. הם סופגים בריונות, הטרדות ומעשי חרם בבתי הספר. יש לזה תגובת נגד - ויש לכך השפעות דרמטיות".

"בני הקהילה הגאה יחד איתנו במאבק לשוויון"

על פי מחקר של אוניברסיטת דיוק מ-2014, יותר חשודים בטרור ופושעים הובאו לתשומת לב הרשויות על ידי קהילת המוסלמים האמריקנים מאשר אלו שהובאו לידיעת הרשויות אחרי חקירות של הרשויות עצמן. על רקע זה, מביעה חאן תקווה כי "יחד עם שאר אמריקה, נוכל להתגבר על האמירות האומללות של טראמפ והסביבה המורעלת שהוא יוצר".

"צעד דרקוני". נידה חאן
"בני הקהילה הגאה הם בני בריתנו" | צילום:

"מיד אחרי הירי באורלנדו, אנחנו בקהילה המוסלמית ארגנו קמפיין למען גיוס תרומות דם, ערכנו תפילות המוניות ועוד אירועים. בני הקהילה הגאה הם בני בריתנו, ולמעשה הם בין בני ברית החזקים ביותר של הקהילות המוסלמיות באמריקה. אנו לוחמים יחדיו למען חרויות הפרט והשיוויון ונמשיך לפעול כך".

עו"ד לטראמפ: אל תעיד בפני מולר (צילום: רויטרס)
"טראמפ מפלג את העם ומעודד שנאה" | צילום: רויטרס

"ככל שהבחירות מתקרבות", היא מסכמת, "אנחנו נשמע יותר ויותר אמירות כאלה מצידו ומצד אחרים שדואגים לקידום הפוליטי שלהם. לאווירה שהוא יוצר יש השלכות קטלניות שאת רובן אנחנו עדיין לא מרגישים. ההיסטוריה, למרבה הצער, תראה את הימים האלה כנוראים".

לעמוד של נידה חאן:
http://www.huffingtonpost.com/nida-khan/