ולדימיר פוטין ולודמילה - אשתו לשעבר (צילום: רויטרס)
ולדימיר פוטין ולודמילה - אשתו לשעבר | צילום: רויטרס

הדלפת הענק של 11 מיליון "מסמכי פנמה" חשפה רשת הלבנת הון והעברת כספים ששירתה מנהיגים, עשירים ומפורסמים מרחבי העולם - כשהשם הבולט מכולם הוא זה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לפי המסמכים, מקרוביו של פוטין משתמשים בחברות קש ובמקלטי מס בינלאומיים וצוברים הון של מיליונים. רק לפני כחודשיים טען מי שהיה אחד מיועציו הצמודים של נשיא רוסיה בריאיון ל-CNN שהונו של מוערך ב-200 מיליארד דולר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ביל בראודר, כלכלן שהיה יועצו הקרוב של פוטין במשך כעשור ואחר כך הפך לאחד מהתקיפים שבמבקריו, אמר לפאריד זכריה ב-CNN עוד לפני פרסום מסמכי פנמה: "אני מאמין שפוטין שווה 200 מיליארד דולר, אחרי 14 שנים בשלטון רוסיה וכמות הכסף שהמדינה עשתה יחסית לכספים שלא הושקעו בבתי ספר, כבישים, בתי חולים וכדומה".

בראודר טען כי "כל הכסף נמצא ברכוש, בבנקים, בחשבונות שוויצריים, במניות ובקרנות הון שמנוהלות עבור פוטין ומקורביו".

הפגנה נדירה נגד פוטין במוסקבה (צילום: AP)
הפגנה נדירה נגד פוטין במוסקבה | צילום: AP

אם הונו של פוטין אכן מגיע ל-200 מיליארד דולר - זה הופך אותו לאיש העשיר בעולם - מאז ומעולם. אבל, פוטין עצמו מכחיש את המספרים האלה ואומר שהטענות על הונו הם הגזמה פרועה. ב-2013 טען נשיא רוסיה בהצהרה שההכנסה שלו עומדת על 3.6 מיליון רובל - קצת יותר ממאה אלף דולר, וכי יש בבעלותו שלוש מכוניות ודירה קטנה.

אבל, על פי חוקרים שפרסמו את ממצאיהם ב"וושינגטון פוסט", כבר ב-2007 פוטין היה שווה 40 מיליארד דולרים, כלומר האיש הכי עשיר באירופה. על פי ה"וושינגטון פוסט", ב-2012 הוא כבר כבש את הפסגה העולמית עם הון של 70 מיליארד דולר.

ב"מסמכי פנמה" מוזכרים מקורביו של פוטין כמי שהרוויחו במקלטי המס מאות מיליוני דולרים. סטניסלב בלקובסקי, מומחה לשוק הרוסי, טען שפוטין שווה עשרות מליארדי דולרים בזכות מניות בחברות אנרגיה ובהן  "גזפרום" וכספים רבים בקרנות הון ובחשבונות מחוץ לגבולות רוסיה.

מבקריו של פוטין, כמו בוריס נמטסוב, טענו בתקשורת המערבית שפוטין מחזיק בין השאר ב-20 בתים, צי של 20 מכוניות מפוארות, עשרות כלי טיס ובהם מסוקים ומטוסי נוסעים ו-4 יאכטות.

פוטין שקרא בעבר לעם הרוסי שלא להשקיע את כספו מחוץ למדינה, הפך כעת לאישיות הבולטת ביותר בקשר ההון שנחשף. נשיא רוסיה לא הגיב לטענות, אבל פעמים רבות הוא נהנה להציג לראווה את כוחו - הפיזי, וגם הכלכלי.