תקרית מסוכנת נוספת נמנעה
תקרית מסוכנת בשמי הים הבלטי | צילום: CNN

תקרית תוקפנית נוספת בין כוחות רוסים לאמריקנים: מטוס רוסי ביצע היום (ראשון) סיבוב חבית סביב מטוס סיור אמריקני באזור הים הבלטי במהלך טיסה שגרתית, כך דיווח חיל האוויר האמריקני. התקרית הזאת מגיעה ימים ספורים בלבד לאחר אירוע דומה, בו טסו מטוסים רוסים מטרים ספורים מעל משחתת אמריקנית בשטח ימי בינלאומי בים הבלטי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המטוס הרוסי התקרב לצידו השמאלי של מטוס הסיור האמריקני וביצע סיבוב לצידו הימני, כך דיווח חיל האוויר האמריקני. "כלי הטיס הרוסי ביצע תמרון בלתי בטוח ובלתי מקצועי סביב כלי טיס אמריקני", אמר דובר הפיקוד האירופי של חיל האוויר האמריקני דני הרננדז, שהדגיש כי המטוס האמריקני לא חדר בשום שלב לשטח רוסי. "מעשיו חסרי האחריות של טייס אחד עלולים לדרדר ללא צורך את המתחים בין מדינות".

"על פי נהלי הפתיחה באש, היו צריכים לירות במטוסים הללו", אמר מזכיר המדינה ג'ון קרי בהתייחסו לתקרית ביום שני. "צריכים להבין שזה עסק רציני ושאי אפשר לאיים על ארצות הברית". לאור התגברות התקריות מסוג זה בחודשים האחרונים, אומרים חלק מהמומחים כי המצב לא היה כה מתוח מאז המלחמה הקרה.

מטוסים רוסים חלפו מטרים ספורים ממשחתת אמריקנית

שני מטוסי קרב של חיל האוויר הרוסי טסו ביום שני מטרים ספורים מעל משחתת אמריקנית בשטח ימי בינלאומי מול חופי רוסיה, כשהם מדמים מערך תקיפה - בשתי גיחות שונות. על פי הדיווחים בארצות הברית, מדובר בשני אירועים שהתרחשו במהלך יומיים. בסרטון נראים שני מטוסי קרב מסוג סוחוי-24 כשהם חולפים בגובה נמוך למדי מעל המשחתת דונלד קוק - לעיניהם הנדהמות של אנשי הצי האמריקני.

האירוע הראשון התרחש ב-11 באפריל, כששני המטוסים ערכו 20 גיחות מעל המשחתת. הם טסו בגובה של כ-30 מטרים ובמרחק של כמה מאות מטרים מהמשחתת. האירוע התרחש זמן קצר אחרי שספינת הקרב עזבה את הנמל הפולני גדיניה, והספיקה להפליג למרחק של כ-100 ק"מ ללב הים.

יממה אחר כך, התרחש האירוע השני, במהלכו שני המטוסים ביצעו גיחה נוספת. הפעם הם טסו במערך התקפי וחלפו במרחק של תשעה מטרים בלבד מהמשחתת. מוקדם יותר באותו היום ,המשחתת דיווחה על מסוקים מסוג הליקס שפועלים בדרך כלל להריסת צוללות שצילמו את המשחתת. בתיעוד נראים אנשי המשחתת כשהם מנסים לפנות לטייסים ברשת הקשר, אך נותרים ללא מענה.