"לא לשכור את שירותיו של כהן" (צילום: רויטרס, חדשות)
"אסיר סנקציות תמורת הסכם". טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ התראיין, לראשונה מאז זכה בבחירות לנשיאות, לכלי תקשורת מבריטניה וגרמניה. טראמפ התייחס לשלל סוגיות בינלאומיות העומדות על הפרק: בין היתר הוא רמז על רצונו להסיר מעל רוסיה חלק מהסנקציות בתמורה להסכם הפחתת נשק גרעיני, בירך על פרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופי - וקרא לה גם להתייצב לצד ישראל באו"ם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון משותף ל"טיימס אוף לונדון" ול"בילד" שפורסם הלילה (שני), רמז טראמפ כי בכוונתו להוריד חלק הסנקציות שהטילה ארה"ב על רוסיה אם הוא ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין יגיעו להסכם להפחתת נשק גרעיני בין המעצמות ובכך "להפחית באופן משמעותי" את מספר ראשי הנפץ הגרעיניים שבידיהן.

"הם הטילו סנקציות על רוסיה, בואו נראה אם אנחנו יכולים לעשות עסקאות טובות עם רוסיה", אמר טראמפ תוך קריצה לממשל אובמה. "אני חושב שצריך להיות פחות נשק גרעיני, זה חלק מזה". עם זאת, על אף הרוח הפייסנית כלפי רוסיה, טראמפ גינה את מעורבותה של האחרונה בסוריה ובתמיכה במשטר אסד, ואמר כי המעורבות היא "דבר נוראי" שהובילה לאסון הומניטארי נרחב.

אחרי שגינה בחריפות את החלטתו של נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה להימנע בהצבעה במועצת הביטחון נגד פעילות ישראל בהתנחלויות ובמזרח ירושלים, טראמפ הפציר בבריטניה להשתמש בעתיד בזכות הווטו שלה בכל החלטה נגד ישראל שתעלה לדיון במועצת הביטחון. בנוסף, אישר טראמפ כי ימנה את חתנו ג'ארד קושנר, למתווך בין ישראל לפלסטינים.

קושנר מדבר על טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
חתנו של טראמפ ישמש כשליח | צילום: רויטרס, חדשות

"מרקל טעתה בטיפול בפליטים"

בריאיון הוא גם לא חסך בביקורת על מוסדות רבים ובראשם האיחוד האירופי ונאט"ו. את בריטניה הוא בירך על פרישתה מהאיחוד האירופי, קרא לברקזיט "צעד נהדר" והוסיף כי הוא צופה שמדינות אחרות ביבשת ילכו בדרכה של בריטניה ויעזבו את האיחוד.

ביחס לנאט"ו, אמר כי למרות שהיא ברית "חשובה מאוד", היא מיושנת ולא מצליחה להתמודד עם איום הטרור. "ומדינות רבות לא משלמות את מה שמוטל עליהן, דבר שהוא לא הוגן כלפי ארה"ב. רק חמש מדינות משלמות, וזה לא הרבה בכלל", הוסיף.

אנגלה מרקל (צילום: רויטרס, חדשות)
"טעתה בטיפול בפליטים", מרקל | צילום: רויטרס, חדשות

טראמפ התייחס גם למשבר הפליטים באירופה, ואמר כי המשבר נבע מטעות חמורה של קנצרלית גרמניה אנגלה מרקל. לטענתו, ניתן היה למנוע את המשבר באמצעות טיפול אחר: "אני חושב שמרקל עשתה טעות קטסטרופלית כשהיא לקחה את כל השוהים הבלתי חוקיים האלה שאי אפשר לדעת מאיפה הם באים".