"לקיים דיון חירום", ניקי היילי (צילום: רויטרס)
צעד ראשון למען ישראל. השגרירה היילי | צילום: רויטרס

ממשל טראמפ במהלך אקטיבי ראשון למען ישראל באו"ם: שגרירת ארה"ב החדשה באו"ם, ניקי היילי, סיכלה הלילה (שבת) את מינויו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, סלאם פיאד, לתפקיד הבכיר של ראש המשלחת האו"ם ללוב. היילי הסבירה שהצעד הוא צעד של הבעת תמיכה בבת הברית ישראל, והוסיפה כי האו"ם מוטה לטובת הפלסטינים - על חשבונה של ישראל.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

היילי נימקה את הצעד בכך שבממשל טראמפ היו "מאוכזבים" מכך שמזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שיגר מכתב למועצת הביטחון בו הצהיר על כוונתו למנות את פיאד, שכיהן כראש הממשלה הפלסטיני בשנים 2007-2013, לתפקיד הבכיר והרגיש.

"במשך זמן רב מדי האו"ם העדיף באופן מוטה את הרשות הפלסטינית על חשבון בת בריתנו ישראל", אמרה  והוסיפה בטון מפויס כי הבית הלבן "מעודד את שני הצדדים להסכים ישירות על פתרון לסכסוך".

"הממשל מוכיח שהוא עם ישראל"

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, מיהר לברך על המהלך האמריקני. "הממשל החדש מוכיח שהוא עומד עם ישראל בזירה הבינלאומית בכלל ובאו"ם בפרט, ופועל למען האינטרס המשותף של שתי המדינות", אמר. "מדובר בתחילתו של עידן חדש באו"ם, עידן בו ארה"ב עומדת לצידה של ישראל נגד יוזמות אנטי ישראליות באו"ם".

דני דנון (צילום: רויטרס, חדשות)
"עידן חדש באו"ם", דנון | צילום: רויטרס, חדשות

צעד התמיכה של וושינגטון בישראל בא בהמשך לטון התוקפני של טראמפ על האו"ם ערב השבעתו כנשיא ארה"ב. "מתי ראיתם את האו"ם פותר בעיות? הוא לא, אלא רק יוצר אותן", אמר אז טראמפ.

"יחס לא פרופורציונלי לישראל"

טראמפ טען גם כמה פעמים בעבר כי ישראל מקבלת יחס לא הוגן מצד האו"ם. "אם תסתכלו על מה שקורה, הם (ישראל) מתמודדים עם עשרות החלטות של מועצת הביטחון, בשעה שמדינות אחרות, מקומות ממש מזוויעים שמתייחסים לבני אדם בצורה נוראית, מעולם לא הותקפו בידי האו"ם", אמר בתגובה לנאום "חזון השלום" של מזכיר המדינה לשעבר ג'ון קרי. "אז בהחלט קורה משהו, וזה מאוד לא הוגן כלפי ישראל". 

גם מזכ"ל האו"ם הקודם באן קי-מון, אמר לרגל סיכום עשור בתפקיד כי האו"ם מוטה נגד ישראל: "בעשר השנים האחרונות היה מספר לא פרופורציונלי של החלטות, דו"חות ודיונים נגד ישראל. במקרים רבים, במקום לסייע לפלסטינים, מציאות זו מנעה מהאו"ם לבצע את תפקידו כראוי".

"זה מסובך", טראמפ (צילום: רויטרס)
"מה שקורה לא הוגן כלפי ישראל". טראמפ | צילום: רויטרס

שגריר ישראל באו"ם דני דנון, הגיב בזמנו לדברי המזכ"ל ותקף בחריפות את האו"ם: "המזכ"ל הודה באמת הברורה, הצביעות של האו"ם כלפי ישראל שברה שיאים בעשור האחרון".