בבית הלבן טוענים כי אמירותיו של הנשיא טראמפ אתמול (שבת) אודות "מה קרה בשוודיה" נוגעות לדיווחים לפיהם חלה עלייה ברמת הפשיעה במדינה. עוד אמרו כי ייתכן ודבריו הושפעו מקטע בו צפה במשדר פוקס ניוז, בו עסקו ביום שישי האחרון בסרט דוקומנטרי על התופעה וקשרו אותה למדיניות ההגירה הפתוחה במדינה הסקנדינבית. יש לציין כי הנשיא התייחס בדבריו לאירוע ספציפי שהתרחש לכאורה בזמן ספציפי, ולא למגמה כלשהי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גם בשוודיה עצמה תהו היום למה בדיוק התכוון הנשיא בדבריו בעצרת בפלורידה, לאחר שלא דווח על כל אירוע חבלני במדינה בחודשים האחרונים. בשגרירות שוודיה פנו למחלקת המדינה האמריקנית בדרישה להסבר לגבי הדברים התמוהים.

בנאומו בפלורידה התייחס טראמפ, בין היתר, גם לבעיית ההגירה. כדוגמא הוא התייחס לתקרית בשוודיה: "אתם רואים את מה שקרה אמש בשוודיה. שוודיה, מי היה מאמין - שוודיה. הם הכניסו כמויות גדולות (של מהגרים). הם נתקלים בבעיות שהם לא דמיינו לעצמם", אמר טראמפ. הנשיא השמיע את ההערות כדי להבליט את הטיעונים שהובילו אותו להוצאת צו חדש שאוסר על כניסת אזרחי מדינות מסוימות לארצות הברית, אולם לא דווח על איזשהו אירוע חריג בשוודיה, ודאי לא כזה שקשור למהגרים.

קארל בילדט, שר החוץ של שוודיה לשעבר, תהה תוך זמן קצר בחשבונו בטוויטר: "מתקפת טרור בשוודיה? מה טראמפ מעשן?". ברשתות החברתיות החל ההאשטאג "PrayForSweden#" (התפללו עבור שוודיה) לצבור תאוצה, כשרבים מפרסמים בדיחות סביב הסוגיה. גולש אחד צייץ כי "היום קורבנות הטבח בבואולינג גרין והפיגוע באטלנטה עומדים לצידם של השוודים", בהתייחסות לשני אירועי טרור נוספים שיועצי טראמפ בדו. אחרת צייצה: "אנו עומדים לצידם של קורבנות המתקפה בשוודיה, שאירעה בחלומותיו של דונלד טראמפ".