ספינת קרב, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע הודעת היועץ לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ על התפטרותו בשל הסתרת מגעים שניהל עם שגריר רוסיה, דיווחה היום (שלישי) רשת "פוקס ניוז" על ספינת ריגול רוסית שנצפתה מול חופי ארה"ב. על פי גורמים אמריקנים, מדובר בפעם הראשונה בה נצפה כלי השיט מול חופי ארה"ב - מאז נכנס הנשיא טראמפ לתפקיד. "מדובר בתקרית לא מקצועית", אמרו גורמים רשמיים בארה"ב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הגורמים, נצפתה הספינה כשהיא משייטת במים בינלאומיים, 120 קילומטרים לערך מחופי דלוור, אך לא ברור לאן מועדות פניה. בפעם האחרונה שנצפתה הספינה מול חופי ארה"ב היה באפריל 2015.

עוד הסבירו הגורמים כי הספינה מסוגלת ליירט אותות תקשורת, למדוד את יכולות הסונאר של חיל הים האמריקני והיא נושאת טילים נגד מטוסים. "זו לא דאגה משמעותית, אך אנו מקפידים לעקוב אחריה", אמר אחד הגורמים.

במקביל דיווח עיתון ה"ניו-יורק טיימס" כי גורם אמריקני נוסף טוען שרוסיה פרסה טילי שיוט חדשים ןבכך הפרה הסכם נשק שנחתם בין שתי המדינות. על פי הדיווח, מדובר בטיל לטווח בינוני האסור לשימוש על פי האמנה שנחתמה על ידי המדינות ב-1987, וכעת, מעריכים הגורמים, הטיל הוצב בחשאי והוא מוכן לפעולה.

קיים שיחות עם רוסיה וניסה להסתיר

הלילה התפטר מייקל פלין, היועץ הבכיר של הנשיא האמריקני לנושאי ביטחון לאומי - לאחר שניסה להסתיר את שיחותיו עם השגריר הרוסי, שנערכו זמן קצר לפני שמונה. בכיר רוסי טוען כי ההתפטרות עשויה להצביע על כך שטראמפ "נדחק לפינה" או שממשלו עוין את רוסיה, וזאת בניגוד לשבחים שחלק טראמפ לפוטין בעבר.

מייקל פלין, ארכיון (צילום: רויטרס)
התפטר מתפקידו. פלין | צילום: רויטרס

לפי הדיווח ברשת CNN, פלין הגיש את התפטרותו לאחר שהוזהר במהלך הלילה על ידי משרד המשפטים האמריקני לגבי שיחות שקיים עם השגריר הרוסי בדצמבר האחרון, ובכירים במשרד הזהירו את הנשיא כי פלין אף עלול להיות חשוף לסחיטה מצד רוסיה בשל נסיונותיו להסתיר את המעשה. פלין הכחיש את קשריו עם השגריר הרוסי גם בפני הצוות שלו עצמו, וכשנחשף כי אכן שוחח עמו לגבי הסנקציות שהוטלו על רוסיה - דבר האסור על פי חוק, שכן בעת קיום השיחות טרם כיהן בתפקיד ממשלתי רשמי - העמיד רבים בממשל בעמדה מביכה.

מחוקק רוסי בכיר, קונסטנטין קוזצ'ב, טען הבוקר כי התפטרותו של פלין מעידה על כך ש"טראמפ נדחק לפינה או שהממשל שלו נגוע בתחושות אנטי-רוסיות". קוזצ'ב, שמכהן כיו"ר ועדת היחסים הבינלאומיים של הבית העליון של הפרלמנט, אמר לסוכנות הידיעות RIA Novosti כי ייתן שטראמפ "לא השיג את מלוא העצמאות, או שהממשלה כולו מוטה נגדנו מהצמרת עד התחתית".