הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני (צילום: רויטרס, חדשות)
במסלול התנגשות. טראמפ ורוחאני | צילום: רויטרס, חדשות

וושינגטון וטהרן במסלול התנגשות בעידן הנשיא החדש? נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לא אוהב להישאר חייב - וענה הלילה (שבת) בתקיפות לנשיא אירן, חסן רוחאני, ששב להתגרות במערב בדברים שנשא ביום המהפכה האסלאמית שצוין אמש בארצו.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעה שנמסרה לכתבים ממשרדו המעופף ב"אייר פורס 1", הבהיר הנשיא האמריקני למקבילו האירני: "מוטב שייזהר בדבריו", זאת לאחר שרוחאני אמר בנאום לאומה לציון 38 שנים למהפכה כי "מי שמאיים על העם האירני יתחרט על כך".

"לא נפחד ממדיניות של דיבורי מלחמה", אמר רוחאני בריאיון לטלוויזיה האירנית. "כמה דמויות חסרות ניסיון באזור ובארה"ב מאיימות על אירן. הם צריכים לדעת ששפת האיומים לעולם לא עבדו על אירן. הם צריכים ללמוד לכבד אותנו".

המשטר משיב במפגני תמיכה נגד המוחים
רוחאני וזריף בראש הצעדה בטהרן | צילום:את דבריו של רוחאני ליוו גם תמונות של צעדה מסורתית ברחובות טהרן, בה הונחו על הרצפה תמונות טראמפ ונתניהו - לצד דגלי ארה"ב וישראל שההמונים דרכו עליהם. בנוסף, חולקו לקבל פוסטרים עליהם מתנוססות תמונותיהם של הנשיא האמריקני וראש ממשלת ישראל לצד הכיתוב "האירנים לא מפחדים מאיומים".

איומים הדדיים, סנקציות חדשות - ותרגיל צבאי

מאז נכנס טראמפ לתפקידו כנשיא ארה"ב לפני כשלושה שבועות, החריפה המתיחות בין ארה"ב לאירן - גם בעידן שאחרי חתימת הסכם הגרעין בתקופת נשיאותו של אובמה. מעבר לאיומים ההדדיים שהוחרפו בין הצדדים, ממשל טראמפ הודיע כי יטיל סנקציות על אירן בשל ניסויי הטילים שביצעה לאחרונה - זאת ללא קשר להבנות שהושגו במסגרת הסכם הגרעין.

בוושינגטון נקבע כי סנקציות יוטלו על 8 גופים אירניים - זאת בשל פעילות הקשורה לטרור וכי על כ-17 גופים יוטלו עיצומים בעקבות פעילות הקשורה לתכנית הטילים הבליסטית של אירן - תחת צווים קיימים נפרדים.בעקבות ההחלטה להטלת הסנקציות החדשות, קיימו משמרות המהפכה באירן בשבוע שעבר תרגיל צבאי לשיגור טילים. מטרת התרגיל, כפי שנכתב באתר של משרות המהפכה, הייתה "להציג את כוחה של המהפכה האירנית ולהתמודד מול הסנקציות". עוד החליטו האירנים אחרי הסנקציות האמריקניות להטיל סנקציות משלהם על גופים אמריקניים.