הלוחשת לטראמפ: מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה - ובמקרה של הנשיא טראמפ לא מדובר רק ברעייתו מלניה או בבתו איוונקה, אלא דווקא ביועצת הבכירה שלו, שגם ניהלה את הקמפיין המוצלח לנשיאות: קליאן קונאווי בת ה-49, שזכתה בתפקיד היוקרתי לאחר מערכת הבחירות הסוערת בארה"ב, שבסופה, כאמור, נבחר המועמד שהיא פעלה לקדם לנשיא ה-45 של ארה"ב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

כבר 3 עשורים שקונוואי מייעצת לרפובליקנים איך להגיע ללבן של נשים ולזכות בקולותיהן. זה עבד מעבר למצופה בחצי השנה האחרונה, במהלכה הפכה לאישה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב שניהלה קמפיין נשיאותי רפובליקני. קונוואי הייתה האישה שלא עזבה לרגע את טראמפ במסע הדילוגים שלו ברחבי אמריקה: היא ייעצה לו, הגנה עליו וביטאה את עמדותיו תחת כל עץ רענן.

טראמפ עצמו ידע להעריך את יכולותיה, ובהודעה הרשמית של מינויה ליועצת בכירה בבית הלבן לאחר הבחירות, כתב עליה הנשיא הנבחר: "קליאן קונוואי היא יועצת נאמנה ומנהלת אסטרטגית שמילאה תפקיד מרכזי בניצחון שלי. היא לא מתעייפת והיא לוחמת למען הדברים שבהם אני מאמין, היא מבינה היטב כיצד להעביר את המסרים שלנו. אני שמח שהיא חלק מהצוות שלי בבית הלבן". 

קליאן קונווי. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
אלופה בייעוץ - ובקטיף אוכמניות | צילום: רויטרס, חדשותקונוואי גדלה בדרום ניו ג'רזי. ב-1982 היא אפילו זכתה בתחרות יופי מקומית אבל סיפרה שהיא דווקא גאה בתואר מתחרות אחרת - אליפות קטיף אוכמניות, שהייתה לבילוי המועדף עליה במהלך חודשי הקיץ. חוץ מלגרוף תארים שכאלה, יש לה גם תארים אקדמיים: היא למדה מדעי המדינה ויש לה גם תואר במשפטים.

היא נישאה לעורך דין ניו יורקי ב-2001 והפכה לאם לארבעה ילדים - בהם גם זוג תאומים. היא מנהלת חיי משפחה יציבים, למעט שמועות על קשר רומנטי שניהלה לכאורה עם הסנאטור הרפובליקני פרד ת'ומפסון.

חוץ מהיותה מנהלת חברת ייעוץ פוליטית מצליחה ששירתה בעבר את המושל שהפך לסגן הנשיא מייק פנס ובכירים נוספים, התוודע אליה הציבור האמריקני בשנות ה-90, אז הרבתה לתקוף את בני הזוג ביל והילרי קלינטון - ובמלוא המרץ: בלא פחות מ-1,200 תכניות שונות באמצעי התקשורת האמריקניים.

הפגישה הראשונה עם טראמפ - באסיפת דיירים

את טראמפ היא פגשה לראשונה ב-2006, כשחיה באחד מהבניינים שבבעלותו בניו יורק. קונאווי נוהגת לספר איך בעל הבניין המפורסם הגיע לשמוע את טענות הדיירים בעצמו - ושבאחת הפגישות הללו זיהה טראמפ את התכונות הייחודיות שלה וביקש ממנה לייעץ לו במספר סוגיות. כשרץ לנשיאות, ניסה טראמפ לגייס אותה לשורות המטה שלו כבר בהתחלה - אלא שהיא סירבה. רק כעבור תקופה שבה עבדה דווקא אצל מתחרהו השנוא, הסנאטור טד קרוז, היא עברה לשורותיו.

בניגוד לדעות של הבוס ועמדתו הנחרצת והמוחלטת בנושא הגירה, קונוואי דווקא קראה לתיקון המדיניות של המפלגה הרפובליקנית בנוגע לזכויות המהגרים. קונוואי ביטאה עמדה שונה מזו של טראמפ גם בימים הראשונים שלאחר בחירתו לנשיאות, כשהוא שקל למנות לתפקיד מזכיר המדינה את מיט רומני - מהלך שהיא התנגדה לו בתוקף.

טראמפ, ארכיון (צילום: רויטרס)
בחדר הסגלגל בזכותה. הנשיא טראמפ | צילום: רויטרסלאחרונה, מלבד ההתמקדות היומיומית של התקשורת בטראמפ ובציוציו הבלתי נגמרים, גם קונוואי עולה לכותרות. היועצת הבכירה משמשת חלק מרכזי במלחמה של טראמפ באמצעי התקשורת שמספקים, לדבריו, לצרכניהם חדשות מזויפות ("פייק ניוז"). המונח "עובדות אלטרנטיביות" שטבעה הוביל עיתונאים רבים לתהות האם אכן התכוונה ברצינות לטעון שלעומת העובדות - דברים מוכחים שקרו בשטח, יש עובדות "חלופיות", שהן הנכונות - זאת בניגוד למציאות.