הפגנה של הNPD בברלין (צילום: רויטרס)
הפגנה של הNPD בברלין | צילום: רויטרס

גרמניה סוערת בעקבות החלטת בית המשפט הפדרלי לענייני חוקה, לדחות את ניסיונן של 16 המדינות להוציא אל מחוץ לחוק את מפלגת הימין הקיצונית NPD, המוגדרת כגזענית ואף אנטישמית. על פי החלטת בית המשפט - המפלגה חלשה בכדי להוות איום על המשטר הדמוקרטי, זאת על אף גל הלאומנות הקורא לשינוי פוליטי עמוק באירופה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החלטת בית המשפט זכתה לסיקור נרחב בגרמניה. כלי התקשורת במדינה שמים את האצבע על התגברות מפלגות וארגוני הימין, וכן על הביקורת הגוברת נגד מדיניות ההגירה. נשיא בית המשפט החוקתי הגרמני אנדרס ווסקוהל, ציין כי המפלגה אינה חוקתית מטבעה, אך לא פסל את פעילותה. "מפלגת NPD מקדמת מטרות אנטי-חוקתית אבל כרגע אין די ראיות כדי לגרום לנו להאמין שהם בדרך להצלחה", אמר.

תומכים ביציאה מהאיחוד ומנאט"ו. NPD (צילום: רויטרס)
תומכים ביציאה מהאיחוד ומנאט"ו. NPD | צילום: רויטרס

היוזמה לפסול את חוקיות פעילות המפלגה באה לאחר שמחתרת ניאו-נאצית בגרמני הקשורה למפלגה הואשמה ב-2011 ברצח תשעה מהגרים ושוטרת בעשור הקודם. יוזמת הפסילה הראשונה נגד המפלגה הובאה כבר ב-2013 והיא נחשבת לראשונה מסוגה במדינה מאז שנת 1956.

מאז 1964 מפלגת NPD מגדירה את עצמה כמפלגה פטריוטית, והיא עומדת בקשר עם מפלגות פאשיסטיות ברחבי אירופה. מלבד הצהרות גזעניות, קראו חברי המפלגה לממשלת גרמניה לפרוש מברית נאט"ו ולהתנתק מהאיחוד האירופי.