הקלפיות בהאג, הבוקר (צילום: רויטרס)
הקלפיות בהאג, הבוקר | צילום: רויטרס

הקלפיות בהולנד נפתחו הבוקר (רביעי), בסיום הקמפיין המתוקשר ביותר בשנים האחרונות. ההולנדים יכריעו בשאלה מי יהיה ראש הממשלה הבא: מנהיג הימין הקיצוני חירט וילדרס או ראש הממשלה המכהן מארק רוטה ממפלגת הימין המתון במדינה. ההכרעה בבחירות אלו נתפשת במידה רבה כהכרעה בעתיד הפופוליזם. הקלפיות במדינה ייסגרו בתשע 21:00 זמן מקומי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסקרים האחרונים שנערכו במדינה נמצא רוטה במקום הראשון ווילדרס במקום השני. מפלגתו של המועמד הקיצוני צפויה להכפיל את כוחה אחרי מחר. עם זאת, סיכוי נמוך שווילדרס יכהן כראש הממשלה, בשל הצהרתן של רוב המפלגות כי לא ישבו איתו בממשלה.

אמסטרדם, הבוקר (צילום: רויטרס)
אמסטרדם, הבוקר | צילום: רויטרס
ראש הממשלה ההולנדי רוטה (צילום: רויטרס)
יישאר ראש הממשלה? רוטה | צילום: רויטרס

הבחירות בהולנד מתקיימות על רקע מערכות בחירות מתקרבות גם בצרפת ובגרמניה, שגם בהן גורמי ימין קיצוני הם שחקנים מרכזיים, ועל רקע גל של פופוליזם ששוטף את אירופה, שהביא בין היתר להכרעת בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי. גם וילדרס מבטיח כי אם ייבחר יביא ליציאת מדינתו מהאיחוד ולסגירת שערי המדינה בפני מהגרים ממדינות מוסלמיות.

וילדרס מצביע בקלפי, היום (צילום: רויטרס)
במקום השני. וילדרס מצביע | צילום: רויטרס

בשנים האחרונות זכה רוטה לגל של ביקורת בשל צעדי צנע שנקט, אך עם שיקום הכלכלה ההולנדית, כך עולה גם תדמיתו של המועמד המתון, שמדיניותו הביאה בין היתר לירידה בנתוני האבטלה. כעת הוא מנסה להציג את הבחירה במדינה כבחירה בינו לבין וילדרס, "בחירה בין כאוס להמשכיות", כפי שהגדיר זאת.