משבר פוליטי בממשלתה של תרזה מיי (צילום: sky news, חדשות)
תרזה מיי | צילום: sky news, חדשות

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי כינסה היום (שלישי) מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הסבירה על התקדמות תהליך הברקזיט להתנתקות מהאיחוד האירופי. בנאומה הבהירה מיי כי בריטניה נמנעת מעסקה שתשאיר את המדינה "חצי בפנים וחצי בחוץ".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מיי מזהירה את האיחוד האירופי שלא ינקוט בצעדי ענישה כלפי בריטניה בגלל שאיפתה לצאת מהשוק המשותף. "אנו רואים שותפות חדשה ושוויונית בין בריטניה עצמאית, שמושלת בעצמה ובעלת שאיפות גלובליות ולחברנו ובני בריתנו באיחוד האירופי", ציינה מיי. "לא חברות חלקית באיחוד".

"אנו לא מדברים על אימוץ מודל שממנו נהנות מדינות אחרות, אנו לא רוצים להיאחז בשבבי חברות באיחוד, אנו רוצים לפרוש", הבהירה ראשת הממשלה. "בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי והעבודה שלי היא לספק לבריטניה את העסקה הנכונה". מיי הדגישה שהצלחת האיחוד האירופי היא עדיין אינטרס בריטי. 

ראשת הממשלה הבהירה כי בריטניה מעוניינת ביחסים תקינים עם אירופה, כפי שהיו עד כה. "אני רוצה להיות ברורה, בריטניה רוצה להישאר חברה טובה ושכנה טובה לאירופה", אמרה. "יש קולות שקוראים לצעדי ענישה או עסקת ענישה לבריטניה כדי למנוע ממדינות אחרות לעזוב את האיחוד - צעדים כאלה רק יזיקו לאיחוד עצמו והמדינות שבו - ככה לא פועלים חברים. בריטניה לא תקבל כזו גישה".

גורמים בבריטניה: זו מערכה מתמשכת (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא נסכים לעונש" | צילום: רויטרס, חדשות

בנאומה, הציגה מיי לראשונה תכנית סדורה בת 12 נקודות ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. מיי הודיעה רשמית כי בריטניה תבקש לשלוט בעצמה בהגירה אל שטחה ועל כן משמעות הדבר שבריטניה תצא מהשוק האירופי המשותף, החלטה בעלת משמעויות כלכליות עצומות.

מיי אמרה שבריטניה לא תבקש להיות חברה חלקית באיחוד האירופי או לאמץ מודל קיים אחר אלא לצאת לחלוטין מהאיחוד כפי שבחר העם במשאל שנערך ביוני. "אנחנו עוזבים את האיחוד אבל לא את אירופה. ההחלטה שלנו היא לא דחייה של הערכים האירופים, אלא אימוץ של ערכי בירטניה כמדינה גלובלית".

מיי הודיעה עוד כי עם סיום המו"מ עם האיחוד האירופי תובא העסקה הסופית לאישור הפרלמנט אם כי לא הרחיבה מה יהיו ההשלכות במקרה שהפרלמנט ידחה את העסקה. למרות הכוונה של מיי לבצע מה שמכונה בריטניה "ברקזיט קשה" (hard brexit) היא הודיעה שבכוונתה לגבש הסכמות עם האיחוד כדי לשמור על הסכמים כלכליים ולאפשר לאזרחים לנוע בין האיחוד לבריטניה בקלות.