מחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
שער הכניסה לבירקנאו | צילום: רויטרס, חדשות

בית המשפט בגרמניה יעמיד לדין בסוף החודש הבא את הוברט זפקה, גבר בן 95 שיישפט על חלקו ב-3,681 מקרי רצח שבוצעו באמצע המאה הקודמת במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בפולין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בגרמניה, הוברט זפקה שירת בצוות הרפואה של המחנה תחת פיקוד ה-SS וסייע למפעל המוות הנאצי. בכתב האישום נגדו נכתב שהוא פעל עם האסירים בבלוק הרפואי באושוויץ-בירקנאו - החלק שבו מוקמו תאי הגזים. זפקה מואשם שידע כי הוא עובד במחנה השמדה ואף תמך בפעולות מחנה ההשמדה.

בשנת 1948 הוא נידון לראשונה על ידי בית המשפט הפולני לשלוש שנות מאסר בגלל חברותו בארגון ה-SS. לאחר שהשתחרר, הוא חזר לחיות בנירנברג.

על פי הדיווח בגרמניה, זפקה נכח כשאנה פרנק הגיעה ברכבת ממחנה הריכוז וסטרבורק בהולנד ב-5 בספטמבר, 1944. במשלוח זה נסעו 498 גברים, 442 נשים ו-79 ילדים.

הוברט זפקה כסמל SS (צילום: המוזיאון באושוויץ)
הוברט זפקה כסמל SS | צילום: המוזיאון באושוויץ

למרות שזפקה סווג כחובש באושוויץ-בירקנאו, הבריאות של אסירים כלל לא הדאיגה אותו. להיפך, לעיתים קרובות החובשים הם אלו ששפכו או הביאו את גבישי הציקלון B לתאי הגזים במהלך מעשי הרצח ההמוניים.

בכתב האישום נטען כי זפקה, המתגורר כיום בכפר גנבקו, צפונית לברלין, עם אישה, ארבעה ילדים ונכדים, היה בנו של איכר, למד בתיכון ומכללה חקלאית והצטרף בגיל 13 לנוער ההיטלראי בעיר שונאו, שנמצאת היום בשטחה של פולין. שש שנים לאחר מכן הוא כבר היה ב-SS.

הוא התאמן והוכשר לתפקידו במחנה הריכוז דכאו, הראשון מבין המחנות הנאציים שבו נרצחו 36,000 אנשים. בקיץ 1944 הוא הועבר לאושוויץ. "הוא לא הואשם בשום רצח ספציפי אחד, אלא כפעיל במכונה הרצח הנאצית", נכתב בתביעה. זפקה לא הכחיש את שירותו באושוויץ-בירקנאו, אבל טען: "אני לא שמעתי שום דבר, לא ראיתי דבר ולא הרגתי אף אחד".

סגן נשיא הגוף "ועדת אושוויץ" כריסטוף הובנר אמר לאחר הגשת כתב האישום: "לניצולי אושוויץ זו עשיית צדק, לא נקמה. גם אם הם נאלצו להמתין למשפט עשרות שנים". מוקדם יותר השנה נידון בגרמניה אוסקר גרונינג, בן ה-94, למאסר של ארבע שנים בגין מעורבותו ברצח 300 אלף בני אדם, בעת ששימש כשומר באושוויץ.