בתחילת השבוע הודיעה צפון קוריאה על שיגור מוצלח של טיל ארוך טווח הנושא לוויין, למרות שהאו"ם אסר על המדינה להשתמש בטילים בליסטיים ועוררה הדים בעולם. כעת, מפרסם השלטון בפיוניאנג סרטון של השיגור אותו כינתה ארה"ב "פרובוקטיבי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נראה הטיל ממספר זוויות, כשברקע ניתן לראות המנהיג קים ג'ונג-און מתצפת על השיגור. בהמשך עוברים לתמונות מחדר הבקרה שמראות את מחיאות הכפיים הסוערות של המומחים שעקבו אחר השיגור ואף הזילו דמעות של אושר.

צפון קוריאה דיווחה מבעוד מועד על כוונתה להפר את ההנחיות של האו"ם ולשגר את הטיל, שנושא לטענתה לוויין למטרת צפייה בכדור הארץ. מומחים מעריכים ששיגור הטיל מהווה שלב נוסף בדרך למטרה הסופית, שהיא התחמשות גרעינית של המדינה.

ניסוי טילים נוסף בקוריאה הצפונית (צילום: רויטרס)
הפרה של החלטת האו"ם. שיגור הטיל | צילום: רויטרסהטיל שוגר במסלול דרומי, כשהוא חולף על פני האיים היפנים, ונראה שעבר את השלב הראשון של השיגור בהצלחה. ראש ממשלת יפן שינזו אבה התייחס לשיגור וכינה אותו "בלתי מתקבל על הדעת".

השיגור הזה מגיע לאחר שבחודש שעבר נטען בדרום קוריאה כי השכנה מצפון ערכה ניסויים בפצצת מימן. ממשרד ההגנה האמריקני כבר נמסר כי הם "עוקבים את ההתרחשויות במדינה", וכי מסלול הטיל אותר והוא אינו מהווה סכנה לארה"ב. ממשלות יפן, ארה"ב ודרום קוריאה דרשו כינוס חירום של האו"ם בעקבות השיגור.